«Λύγισε» στην Πάφο η Ομόνοια-Τεράστια νίκη για τους νεοφώτιστους (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/9/2017 - 20:55

Ήττα για την Ομόνοια στην Πάφο, αφού η τοπική ομάδα επικράτησε των «πρασίνων» με 2-1. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Τον «χορό» γκολ άνοιξε η Πάφος με τον Καμαρά, ενώ ισοφάρισε προσωρινά η Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊαρ. Το 2-1 έκανε ο Γιάνζα από την «άσπρη βούλα».

Α΄ Ημίχρονο:

Η Ομόνοια έχει την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων , έχει επιβάλλει τον ρυθμό της, έχει φτάξει και έχει χάσει ευκαιρίες, αλλά μέχρι στιγμής δεν καταφέρνει να βρει δίχτυα στο Παφιακό απέναντιο στους γηπεδούχους, που διατηρούν παθητικό ρόλο στο ματς.

Ο Κόπριβετς κλέβει την παράσταση έχοντας σταματήσει τόσο τον Κανού όσο και τον Γκονζάλες που έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Στο 21' οι πράσινοι ζήτησαν πέναλτι μετά την προβολή του Ντάρμπισαιρ και την κόντρα που έβαλε ο Ντομίνγκες.

Β΄ Ημίχρονο:

Πολύ δυνατά μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 51΄ ο Κόπριβετς έδιωξε την κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ, και στην συνέχεια Λόπες και Κανού δεν καταφέρνουν από κοντινή απόσταση να νικήσουν τον Σλοβένο τερματοφύλακα.

Η Ομόνοια έχανε τις ευκαιρίες, η Πάφος σκόραρε. Στο 60' ο Μπρουλς γέμισε από δεξιά και ο Καμαρά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 1-0 με προβολή για την τοπική ομάδα.

Μέχρι το 70΄ η Ομόνοια δεν έκανε κάποια φάση μπροστά από την εστία του Κόπριβετς. Στο 71΄ οι «πράσινοι» μετά από κάθετη του Άλεξ, ο Λόπες βρήκε ωραία τον Ντάρμπισαϊαρ που δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει και να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Η Πάφος όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη! Στο 77΄ ο Κοβαλένκο κέρδισε πέναλτι απ' τον Φαμπρίσιο και ο Γιάνζα εκτέλεσε εύστοχα νικώντας τον Τρία λεπτά αργότερα ζήτησε και η Ομόνοια πέναλτι για χέρι του Χόριτς ενώ στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Λόπες έφυγε μόλις έξω.

Στο 93' οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία όταν ο Κανού έκανε γέμισμα/σουτ όμως ο Πογίετ απέκρουσε πάνω στην γραμμή.

Πάφος: Κόπριβιτς, Ντομίγκεζ, Χόριτς, Πογιέτ, Μπρουλς, Γκουλόν, Γκάμποβς (83' Κομπανί), Γιάνζα, Moστεφά, Ζαχαρίου (59' Καμαρά), Ντιούλ (74' Κοβαλένκο)

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου, Φαμπρίσιο (84' Κατελάρης), Γουίλιαμ, Μαργκάσα, Μαδούρο (46' Λόπες), Άλεξ, Κανού, Λεάντρο (74' Ζαρσίνιο), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ

Δηλώσεις προπονητών:

Πάμπος Χριστοδούλου: "Ο νόμος του ποδοσφαίρου μας τιμώρησε... συγχαρητήρια στην Πάφο"

"Ο νόμος τους ποδοσφαίρου μας τιμώρησε. Όταν βρίσκεις τέτοιες ευκαιρίες - ειδικά στο 1ο ημίχρονο - και δεν καταφέρνεις να ανοίξεις το σκορ και να το κάνεις και 2-0... Αν δεν κάνω λάθος η Πάφος είχε δυο τελικές σε όλο το ματς. Δυστυχώς για εμάς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι κυλούσε προς το μέρος μας δεχθήκαμε ένα γκολ και εκεί που ισοφαρήσαμε, δυστυχώς με ένα πέναλτι κατάφερε η Πάφος να κερδίσει αν και στο τέλος είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε και να διεκδικήσουμε και τη νίκη. Δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος από κάποιους παίκτες, περιμένω πολύ περισσότερα. Ελπίζω ο διαιτητής να είχε δίκαιο σε κάποιες φάσεις γιατί κρίνεται αποτέλεσμα, με όλο τον σεβασμό στον διαιτητή. Βλέπουμε την επόμενη μέρα που σαν μεγάλη ομάδα που είναι η Ομόνοια, πρέπει να δούμε την επόμενη μέρα. Συγχαρητήρια στην Πάφο. Εμείς χρειαζόμαστε πολύ τη νίκη στο ντέρμπι της Τετάρτης. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήταν στο πλευρό μας".

Λούκας Έλσνερ: "Παίξαμε σαν φανατισμένοι..."

"Θα ήθελα να πω στον προπονητή της Ομόνοιας πως παίξαν με ενέργεια και θέληση και καταλαβαίνω τη στεναχώρια… Όμως εμείς παίξαμε σαν φανατικοί, ενώ είχαμε και την τύχη την ώρα που την χρειαζόμασταν. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει πάρα πολύ και θα μας δώσεί ώθηση αφού είμαστε ακόμα στο κτίσιμο αυτής της ομάδας. Δεν είναι μόνο νίκη της ομάδας αλλά όλου του σωματείου. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου γιατί πέθαναν στο γήπεδο και τους συγχαίρω για αυτό."