Λύγισε την Κηφισιά με λυτρωτή Ελ Αραμπί σε ματς.. ροντέο ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 14/1/2024 - 19:08

Έσπασε το μπλόκο της Κηφισιάς και απέδρασε απ’ την Καισιαριανή ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-2 εκτός έδρας για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να τους λυτρώνει και επέστρεψαν στις νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με μαξιλαράκι το 2-0 στο 40’, χάρη στον «κεραυνό» του Μασούρα (11’) και το πέναλτι του Ναβάρο, ο οποίος πέτυχε με πέναλτι το παρθενικό του τέρμα με τα ερυθρόλευκα. Ωστόσο, μόνο άνετα δεν έφτασαν στον στόχο τους, καθώς ο Ρέτσος αποβλήθηκε στο 45’ (δύο κίτρινες σε δέκα λεπτά) και στο 45’+2’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μιλίτσεβιτς σε 1-2.

Στο 52’ ακυρώθηκε γκολ του Ολυμπιακού, έπειτα από κεφαλιά του Ροντινέι, στην οποία άλλαξε πορεία η μπάλα στον Μασούρα, έχοντας βρει στο κολλητό χέρι του. Η Κηφισιά ισοφάρισε στο 64’ με τον Οζέγκοβιτς να σκοράρει με πέναλτι έπειτα από χέρι του Μπιανκόν.

Πέντε λεπτά, ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από σέντρα του Καρβάλιο, με το VAR να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ του Μαροκινού. Ο 37χρονος φορ ήταν εν τέλει εκείνος, ο οποίος λύτρωσε στο 85’ τον Ολυμπιακό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από σέντρα του Ζέλσον Μαρτίνς.

Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Σάντος στο 90’+3’.