«Λύγισε» την Μπιλμπάο και εδραιώθηκε στην τετράδα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Κυριακή, 19/2/2023 - 21:34

Η ανεβασμένη Αθλέτικ Μπιλμπάο έβαλε δύσκολα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, που όμως λύγισε με 1-0 τους Βάσκους εντός έδρας και ξέφυγε στο +4 από την 5η, Μπέτις.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν μερικές αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες αλλά να μην βρίσκουν δίχτυα.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο μέρος, μέχρι που ο Γκριεζμάν έλυσε τον... Γόρδιο δεσμό και έβαλε μπροστά τους «ροχιμπλάνκος».

Ήταν στο 73ο λεπτό, όταν ο Γάλλος έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο πιο μπροστά από τη σέντρα και κινήθηκε ωραία προς την αντίπαλη περιοχή, σκοράροντας με ωραίο συρτό σουτ.

Παρά τις όποις προσπάθειες των Βάσκων, δεν απέφυγαν την ήττα, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην 7η θέση της βαθμολογίας της La Liga.