«Λύγισε» την Πόρτο η Ίντερ, συμβιβασμός με... κερδισμένη τη Σίτι στην Γερμανία

Τετάρτη, 22/2/2023 - 23:54

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (22/02) άλλες δύο αναμετρήσεις, για την φάση των «16» του Champions League.

Συμβιβασμός υπήρξε μεταξύ της Λειψίας και της Μάντσεστερ Σίτι στην Γερμανία με 1-1, ενώ η Ίντερ κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης με 1-0 κόντρα στην Πόρτο.

Λειψία - Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Στην μεγάλη αναμέτρηση της βραδιάς, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν σκορ πρόκρισης, με τους «πολίτες» να είναι οι κερδισμένοι, αφού θα έχουν την ευκαιρία να κυνηγήσουν το... εισιτήριο στην έδρα τους.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ' ολοκλήρου στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, όπου άνοιξε το σκορ με τον Μαχρέζ στο 27ο λεπτό και στην συνέχεια δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να το διπλασιάσει.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους μετά την ανάπαυλα και σημείωσαν μεγάλες φάσεις, καταφέρνοντας εντέλει να ισοφαρίσουν, με κεφαλιά του Γκβάρντιολ στο 70ο λεπτό.

Ίντερ - Πόρτο 1-0

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης κατάφερε να πάρουν οι «νερατζούρι» οι οποίοι επικράτησαν με 1-0 της Πορτογαλικής ομάδας.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα και μπήκαν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και βρήκαν την λύση με τον Λουκάκου στο 86ο λεπτό, ενώ οι «δράκοι» εννέα λεπτά πριν έμειναν με δέκα παίκτες, όταν ο Οτάβιο δέχθηκε δεύτερη κόκκινη κάρτα.