Λυτρωτής από την άσπρη βούλα ο Ζοάο Βίκτορ για την Ανόρθωση (BINTEO)

Κυριακή, 3/12/2017 - 19:56

Mε τη σέντρα η Ανόρθωση άρχισε να πιέζει αφόρητα την Νέα Σαλαμίνα, την οποία έκλεισε στα καρέ της. Στο 2΄ την κεφαλιά του Άλβες, μάζεψε ο Βεσελόφσκι ενώ στο 9' ο Παλάνκα σούταρε μέσα από την περιοχή πάνω στα σώματα. Ο Ισπανός τραυματίστηκε και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Την θέση του πήρε ο Αμπντουλάγεφ. Στο 14΄και στο 19' η Νεα Σαλαμίνα είχε δυο στιγμές με Μπριτζίτο και Πόλιανετς αλλά μέχρι εκεί.

Η ''Κυρία'' στο 29' έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Άλβες να πλασάρει και τον Γκράσι να προλαβαίνει και να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Δυο λεπτά αργότερα μια κεφαλιά του προωθημένου Σίλντεφελντ πέρασε εκτός εστίας και στο επόμενο λεπτό ο Ιταλός έκανε και πάλι σωτήρια επέμβαση βάζοντας την κόντρα σε σουτ του Γκάντσεφ από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.

Το 1-0 για την Ανόρθωση που σφυροκόπησε τους ''ερυθρόλευκους'' δεν έγινε ούτε στο 46'.Ο Γκάντσεφ κουβάλησε την μπάλα, συνδυάστηκε με τον Καλό, πέρασε και τον Βεσελόφσκι αλλά ο Βούλγαρος πήγε πολύ πλάγια,στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Καλό, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο σωτήρας της Νέας Σαλαμίνας, ο Γκράσι.

To δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε όπως το πρώτο μονόλογος της Ανόρθωσης με ποσοστά κατοχής μπάλας στο 75% χωρίς όμως ουσία. Το σουτ του Αράζ στο 47' πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 54' από το γύρισμα του Σιβού ο Άλβες από καλή θέση ήταν άστοχος. Στο 65' ο Σισέ που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο με κεφαλιά σε σέντρα του Ράγιος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και στο 65' οι μπλε ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Καρώ αλλά ο Δημητρίου έδειξε παίζεται. Νέο σουτ του Αμπντουλάγεφ στο 71' χωρίς αποτέλεσμα με την αγωνία να ''χτυπά'' κόκκινο στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος''.

Στο 86' η Νέα Σαλαμίνα στην μοναδική της τελική προσπάθεια παραλίγο να σοκάρει τους γηπεδούχους και να επιβεβαιώσει τον νόμο του ποδοσφαίρου. Η μπαλιά του Μιντίκκη βρήκε τον Κυπριανού που λίγο έλειψε να κάνει το 0-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Άλβες έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει το γκολ που θα έκρινε το ματς αλλά ο Βεσελόφσκι για τρίτη φορά στην βραδιά τον νίκησε. Στο 89' έγινε η φάση που έδωσε το τρίποντο τελικά στην Ανόρθωση. Ο Καρώ βρήκε την μπάλα πρώτα με το κεφάλι και στην συνέχεια με το χέρι, ο διαιτητής Δημητρίου αφού το σκέφτηκε για μερικά δευτερόλεπτα έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Zοάο Βίκτορ έστησε την μπάλα νίκησε τον Βεσελόφσκι και έγραψε το τελικό 1-0 για την ομάδα του Λέβι.

Στα τελευταία λεπτά δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο, με τους παίκτες και των δυο ομάδων να αναλώνονται σε ''κοκορομαχίες'' που έφεραν κάρτες. Ο Ντουγκλάο χάνει το ματς με την Αλκή, όπως και ο Γκάντσεφ.