Λυτρώθηκε η ΑΕΚ με Ματσιούλις, «φωνάζει» ο ΠΑΟΚ

Σάββατο, 5/12/2020 - 19:40

Το αήττητο της ΑΕΚ καλά κρατεί.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπισαν σθεναρή αντίσταση από τον πολύ βελτιωμένο ΠΑΟΚ αλλά κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 85-84 φτάνοντας το 5/5 στην Basket League και συνολικά τις 20 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Φωνάζουν δικαιολογημένα οι φιλοξενούμενοι για την τελευταία φάση, όπου ο Κέβιν Λαβ ευστόχησε σε τρίποντο αλλά δεν καταλογίστηκε και το φάουλ που του έκανε ο Νίκος Ζήσης και θα μπορούσε να στείλει το ματς σε παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα σερί όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν περάσει με 75-76. Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 17 πόντους και 6 ασίστ αλλά με μόλις 3/12 σουτ και πολλά λάθη που λίγο έλειψε να στοιχίσουν, ενώ αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ. Με τρεις παίκτες έπαιξε ξανά η «Ένωση», καθώς εκτός ήταν οι Σλότερ και Λοτζέσκι.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 16 πόντους και 6 ασίστ μαζί με τον Νίκο Κακλαμανάκη που είχε 15 πόντους (τους 13 στην πρώτη περίοδο) ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, που μετά το ματς με τον Προμηθέα στην Πάτρα έφτασε κοντά σε μια ακόμη μεγάλη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε.