«Μαγικός» Χουράδο την οδήγησε στην ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/5/2019 - 21:00

Με μπροστάρη τον Ρούμπεν Χουράδο ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, η ΑΕΛ επικράτησε με 5-2 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο καθώς τα πρώτα 45 λεπτά βρήκαν τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 2-1. Χάρη στα γκολ των Κίνγκσλεϊ (22') και Ελουντού (32'). Για την ΑΕΛ μείωσε στο σκορ ο Άλεξ στο 45ο λεπτό.

Η αντεπίθεση για τους Λεμεσιανούς ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ρούμπεν Χουράδο. Ο Ισπανός επιθετικός σκόραρε χατ τρικ (71', 74' και 83'). Το τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε με αυτογκόλ του Νουρ στο 75ο λεπτό.

Με τα τρία γκολ που σκόραρε ο Χουράδο έφτασε τα 15 στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασε κορυφή μαζί με τους Νέμετς και Τρισκόφσκι.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Α. Τεϊξέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Γκαστανάγια (Φιντέλης 13΄), Αντάμοβιτς, Ν. Τεϊξέιρα, Ντα Σίλβα, Σχρανζ (Αγκάνοβιτς 58΄), Χουράδο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Λύτρας, Νουρ, Χατζηκωνσταντή, Μιντίκκης, Σιαθάς (Πική 54΄), Κωστή, Τιάγκο, Τζαΐλσον, Κορέια, Ελουντού (Νικολάου 89΄), Κίνγκσλεϊ (Σικόρσκι 82΄).