Μάγκλιτσα και Παπουλής τον οδηγούν εκ του ασφαλούς (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 7/2/2018 - 20:47

Ο Απόλλωνας μπορεί να τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όμως με δυο γκολ των Μάγκλιτσα και Παπουλή πήρε την νίκη και πάει στο μεγάλο παιχνίδι με την ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή με την καλύτερη ψυχολογία.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα θα καταγραφεί μόλις στο 2΄ για την Δόξα. Ο Παπαφώτης έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή χωρίς όμως επιτυχία. Πρώτη σημαντική φάση από πλευράς Απόλλωνα καταγράφηκε στο 17΄ με τον Άλεφ, η κεφαλιά του οποίου πήγε έξω.

Στο 25΄ η Δόξα θα απειλήσει και πάλι με τον Πίκολι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα θα καταλήξει έξω.

Θα ακολουθήσουν στο 29΄ και 30΄ δυο καλές ευκαιρίες για τον Απόλλωνα, με τους Άλεφ και Πέδρο χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Ο Απόλλωνας σταδιακά ανέβασε στροφές και ζήτησε το γκολ. Στο 38΄ ο Σκέμπρι θα χάσει μοναδική ευκαιρία, όμως το σουτ του έδιωξε σωτήρια ο Μουκτάρης.

Στο 43΄ και 44΄ Άλεφ και Μάγκλιτσα αντίστοιχα δεν κατάφερα να κερδίσουν τον Χατζηφραγκίσκου ο οποίος κρατάει μέχρι στιγμής το 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σωφρόνης Αυγουστή έριξε στο παιχνίδι Ζελάγια και Παπουλή και άμεσα η ομάδα έδειξε πως θέλει να ανεβάσει στροφές και να καθαρίσει τον αγώνα.

Β΄ ημίχρονο:

Οι κυπελλούχοι ουσιαστικά στην πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Μάγκλιτσα. Ο Άλεφ στο 48΄ έκανε το σουτ, ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε ασταθώς και ο Μάγκλιτσα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 51' η Δόξα άγγιξε την ισοφάριση όταν ο Βάλε είπε όχι στον Σαντίκ και έστειλε σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ενινφούλ για ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 66΄, όμως ο Χατζηφραγκίσκου σταμάτησε το σουτ του Μάγκλιτσα, αλλά και του Ζελάγια που ακολούθησε.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας ουσιαστικά θα «καθαρίσει» τον αγώνα με τον Παπουλή να διπλασιάσει τα γκολ για τους κυπελλούχους. Ο Μάγκλιτσα γέμισε, ο Ελλαδίτης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και από κοντά δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 0-2.

Στο 78' ο Μάρκοβιτς σκόραρε με κεφαλιά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο ντεμπούτο του, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Απόλλωνας κράτησε την μπάλα συντηρώντας το σκορ ασφαλείας που απέκτησε.

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Μπα, Μουχτάρης, Παπαφώτης, Κάρλος (79' Σισοκό), Πίκολι, Ιωάννου, Ζατλ (61' Ναρ), Ενινφούλ, Σαντίκ (79' Κιφουέτι), Πουτζιουρής

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ (46' Παπουλής), Άλεξ, Γιάκολις, Σκέμπρι, (46' Ζελάγια) Μάγκλιτσα (76' Μάρκοβιτς)