Μακάμπι και απουσίες λύγισαν τον μαχητικό Παναθηναϊκό AKTOR στο Βελιγράδι

Πέμπτη, 25/1/2024 - 23:00

Έκανε ό,τι μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Oι «πράσινοι» προσπάθησαν παρά τις απουσίες (Σλούκας, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Μαντζούκας και στην πορεία Ναν), ωστόσο τελικά ηττήθηκαν με σκορ 90-75 από τη Μακάμπι, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο, το «τριφύλλι» έπεσε στο 14-9 και οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 13-10, κερδίζοντας και την ισοβαθμία.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε καλά στο ματς και ήταν κυρίαρχος στα πρώτα 15 λεπτά του ματς, καταφέρνοντας να παίξει καλή άμυνα και να ελέγξει τον ρυθμό. Σταδιακά, η Μακάμπι πήρε τα ηνία με τους «πράσινους» να χάνουν την επιθετική τους συγκέντρωση και την αμυντική τους συνοχή, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 55-42 υπέρ των Ισραηλινών.

Κάπου εκεί, επιστρατεύτηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, οι οποίοι έβαλαν το «τριφύλλι» ξανά στο ματς και το βοήθησαν να πλησιάσει στο καλάθι. Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά το «ντεπόζιτο» των φιλοξενούμενων ήταν άδειο και οι λύσεις τους ελάχιστες, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα μετά από 4 σερί νίκες

Κορυφαίος των νικητών ήταν με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Μπόνζι Κόλσον, Λορέντζο Μπράουν και Τζος Νίμπο, ο τελευταίος μαζί με 12 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους έκανε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ενώ 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο συγκινητικός Τζέριαν Γκραντ, 13 πόντους ο Ντίνος Μήτογλου και ισάριθμους ο Κέντρικ Ναν, που είχε ενοχλήσεις στον αγκώνα και δεν έπαιξε στην τελευταία μιάμιση περίοδο. Τρομερά μαχητικός και πάλι με 8 πόντους και 3 τάπες ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75