Μανια-κή Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι της Αμμοχώστου (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Σάββατο, 17/10/2020 - 19:51

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Μανιά ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 της συμπολίτισσας Νέας Σαλαμίνας στο ντέρμπι της Αμμοχώστου στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τα γκολ για την Ανόρθωση από τον Ελλαδίτη ήρθαν στο 10ο, 14ο και 54ο λεπτό ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε προσωρινά ο Βαρέλα στο 39ο λεπτό. Το... κερασάκι στην τούρτα για την Ανόρθωση έβαλε ο Βργκοτς με κεφαλιά στο 78ο λεπτό. στο Αξίζει μάλιστα να αναφέρουμε πως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια αγωνίστηκε σχεδόν για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες αφού ο Αμπαρτζουμιάν δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48ο λεπτό.

Η Ανόρθωση μετά τα δύο πρώτα γκολ στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης αφού η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι «κέρδισαν» κάποια μέτρα και ανέβηκαν πιο ψηλά βάζοντας πίεση στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια και βρήκαν το γκολ λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο μέρος όμως και πάρα την κόκκινη η «Κυρία» βρήκε το τρίτο γκολ και έδειχνε να υπερασπίζεται πολύ καλά το υπέρ της αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν να μπουν εκ νέου στην αναμέτρηση με δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε όμως ποτέ. Αντιθέτως, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η Ανόρθωση βρήκε και τέταρτο γκολ.

Mε τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 13 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Απόλλωνα και ένα λιγότερο από την ΑΕΚ. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους τρεις βαθμούς στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Σαλαμίνα πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (24/10 - 16:00) ενώ μεσοβδόμαδα υπάρχει το εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με τη Δόξα εκτός έδρας (21/10 - 17:00). Η Ανόρθωση με τη σειρά της την όγδοη αγωνιστική φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ (25/10 - 16:00) στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Πέναλτι για την Ανόρθωση στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ανατροπή του Αμπαρτζουμιάν από τον Ντανίλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανιάς ο οποίος δε λάθεψε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

Το 2-0 για τους «κυανόλευκους» της Αμμοχώστου δεν άργησε να έρθει. Στο 14ο λεπτό έγινε η σέντρα από τα δεξιά με τον Μανιά να είναι ξεχασμένος στην αντίπαλη περιοχή και να κάνει την κεφαλιά, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους γηπεδούχους στην αναμέτρηση στο 26ο λεπτό μετά από σουτ του Ανδρέου όμως η μπάλα κόντραρε στον Βργκοτς και έφυγε κόρνερ.

Γέμισμα στην περιοχή της Ανόρθωσης με τον Ντανίλο να πιάνει την κεφαλιά στο 38ο λεπτό όμως τη μπάλα να κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Λόρια.

Το γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα ήρθε στο 39ο λεπτό μετά από όμορφη συνεργασία και δυνατό σουτ του Βαρέλα έξω από την περιοχή.

Μπήκε στην περιοχή ο Ελουντού και βρέθηκε... φάτσα με τον Βεσελόφσκι όμως το πλασέ με το αριστερό που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων στο 41ο λεπτό.

Στο 48ο λεπτό η Ανόρθωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Αμπαρτζουμιάν δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Φελλά μετά από πάτημα στη διεκδίκηση της μπάλας πάνω στον Αντιόλο.

Ο Ελουντού στο 54ο λεπτό μπήκε στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ανατράπηκε από τον Βεσελόφσκι και κέρδισε το πέναλτι για την ομάδα του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανιάς ο οποίος έκανε το 3-1 για την Ανόρθωση ολοκληρώνοντας το προσωπικό χατ-τρικ.

Πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς ο Ελουντού με σουτ από το κέντρο του γηπέδου στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Η μπάλα πέρασε πάνω από το σώμα του Βεσελόφσκι, όμως έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 70ο λεπτό. Μετά από σουτ του Βαρέλα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στη γραμμή του τέρματος ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντανίλο δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Έξω από την περιοχή ο Μόντες, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια και έφυγε έξω στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Ανδρέου (Μόντες 70'), Μπρένο, Βαρέλα, Ντανίλο, Βινίσιους, Οσέι (Σιαθάς 61'), Χριστοφόρου, Κμοβς (Κρεάν 46'), Κονφέ, Αντιόλο

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Κ. Αρτυματά, Χουσμπάουερ, Μίχα (Μαργκάσα 55'), Αμπαρτζουμιάν, Ελουντού (Σελίν 76'), Μανιάς (Κβιλιτάια 55')

Χριστόδουλος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): Καταρχάς, ήθελα να πω πως ήταν μια δύσκολη προπόνηση για εμάς. Προσπαθήσαμε μέσα σε λίγες προπονήσεις να επανέλθουμε σε κανονικό ρυθμό που έλειπαν πολλοί παίκτες. Για το σημερινό παιχνίδι, μείναμε πίσω στην αρχή και έτσι ήταν δύσκολο για εμάς να μπούμε στο ρυθμό μετά την αποχή που είχαμε. Περνώντας ο χρόνος, κερδίσαμε μπάλες, σκοράραμε. Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε αποφασιστικά, κάναμε κάποια λάθη, δεχθήκαμε κάποια γκολ. Είχαμε ευκαιρίες και δοκάρια. Οι παίκτες έδειξαν ψυχή και πάλεψαν και για αυτό τους πιστώνουμε. Έχουμε αρκετά παιχνίδια μπροστά μας. Η δουλειά μας είναι να επανέλθουμε σε αγωνιστικό ρυθμό. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο για τη στήριξη, υπάρξει ποιότητα στην ομάδα και θα το δείξουμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο κόσμος να μείνει δίπλα στην ομάδα».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πολύ καλά, πήραμε το ζητούμενο».

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): «Είναι πολύ καλό για την ψυχολογία μου. Είχα καιρό να σκοράρω. Βοήθησα την ομάδα μου να κερδίσει σε μια δύσκολη έδρα. Ούτε εγώ θυμάμαι πότε ήταν το τελευταίο γκολ. Είναι πολύ θετικό, μου δίνει αυτοπεποίθηση. Χρειαζόμαστε το κάτι παραπάνω, να βοηθήσουμε όλοι για να φτάσουμε στους στόχους μας. Εγώ πέρασα μια δύσκολη χρονιά πέρσι, προσπαθώ να προσαρμοστώ στη νέα μου ομάδα. Θέλω να σκοράρω και να βοηθώ. Πολύ σημαντικό που σκόραρα».

Νίκο Βαρέλα (Νέα Σαλαμίνα): «Απολογούμαστε στους φίλους της Νέας Σαλαμίνας για την ήττα. Θέλω να πω ότι στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης κάναμε κάποια λάθη αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο 50-50. Προσπαθήσαμε να παίξουμε όσο καλύτερα γινόταν μετά το 2-0 αλλά μετά το τρίτο γκολ ήταν δύσκολο. Ήταν δύσκολο το τελευταίο διάστημα γιατί κάναμε μόνο λίγες προπονήσεις. Για εμάς ήταν πολύ δύσκολη περίοδος. Θέλουμε να δουλέψουμε όλοι μαζί για να παλέψουμε για τον κόσμο μας. Δε θέλω να αναφερθώ στην προσωπική μου εμφάνιση γιατί είναι ομαδική η προσπάθεια».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Κάποιοι πρέπει να λογοδοτήσουν. Απευθυνόμαστε στον κύριο Λαγιέκ που αμείβεται με ψηλούς μισθούς. Να μας εξηγήσει πως ένας άπειρος ήταν ο 1ος διαιτητής και ο 4ος ένας έμπειρος. Δεν λέμε ότι υπάρχει σκοπιμότητα όμως σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να ορίζονται έμπειροι διαιτητές. Μας επηρέασε η διακοπή, όμως δεν θέλουμε να χρησιμοποιούμε δικαιολογίες. Να μην ξεχνάμε με ποιους παίζαμε, διεκδικεί το πρωτάθλημα η Ανόρθωση. Θα βελτιωθούμε και θα πάρουμε τους απαραίτητους βαθμούς».