Με ανατροπή πας κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/1/2018 - 19:38

Με 2-1 και με ανατροπή κέρδισε την ΑΕΛ ο ΑΠΟΕΛ το απόγευμα της Τετάρτης 17/01, στο εξ αναβολής παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων που ήταν ορισμένο για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ο Λαφράνς άνοιξε το σκορ, με τους Ποτέ και Μοράις να σκοράρουν τα δύο για τους γηπεδούχους. Με αυτή τη νίκη, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και την ΑΕΛ να ανεβαίνει στη συνέχεια, ισορροπώντας το ματς, κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 14’ όταν η κεφαλιά του Ποτέ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του εμβρόντητου Βοζίνια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια κυρίως με σουτ εκτός περιοχής να απειλήσουν εκ νέου, όλα όμως ήταν άστοχα. Εκεί ήταν και το διάστημα που ανέβηκε και μοίρασε κάπως το παιχνίδι, φτιάχνοντας και αυτή προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο ήρθε στο 43’. Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω απ’ την περιοχή, ο Λαφράνς βρέθηκε μόνος και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν από πλευράς ΑΕΛ και ήρθε η απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ. Στο 45’ ο Εμπεσίλιο έκανε εξαιρετική ενέργεια και έκανε τη σέντρα, με τον Ποτέ να μη λαθεύει αυτή τη φορά και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Πολλά τα νεύρα και τα φάουλ στο Α’ μέρος, με έξι κίτρινες κάρτες και πολλές διακοπές (σχεδόν εφτά λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις).

Παρόμοια εικόνα και στο Β’ μέρος, που είχε καλύτερο ρυθμό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει. Οι φάσεις δεν ήταν πολλές, με την ΑΕΛ να έχει την πρώτη, όταν ο Γουίλερ πλάσαρε από καλή θέση στο 59’ και ο Μοράις έπεσε σωτήρια με προβολή και έδιωξε. Ο Πορτογάλος είχε παρόμοια φάση τρία λεπτά μετά, με τον Σοάρες να του παίρνει τη «μπουκιά από το στόμα». Στο 77’ όμως ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να ολοκληρώσει την ανατροπή, με τον Μοράις να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ορ από τον Γουίλερ. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά κάποιες ευκαιρίες που βρήκε η ΑΕΛ για την ισοφάριση.

Εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Παρασκευάς, Μερκής, Λάγο, Αντωνίου, Ορ (78’ Ντε Καμάργκο), Φαρίας (63’ Εφραίμ), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο (15' Αλωνεύτης), Ποτέ

ΑΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λεάντρο, Αβραάμ (73’ Μέσκα), Φιντέλις (65’ Αλνταΐρ), Αϊρόσα, Σασί (86’ Αρουαμπαρένα), Μιτρέα, Γουίλερ, Σοάρες, Μπενίτεθ, Λαφράνς