Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή κόντρα στη Δόξα για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 22/1/2021 - 17:55

Ανατροπή και... επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο Τσίρειο, στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να πάρουν το ζητούμενο.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Σαντίκ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 8ο λεπτό και να δίνει το προβάδισμα.

Οι «λεόντες» όμως έφεραν «τούμπα» το ματς πριν το ημίχρονο και με δύο γκολ του Μαέ (38', 42'), ενώ με άλλο ένα του Τόρες (66') μετά την ανάπαυλα «σφράγισαν» το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανεβαίνει, προσωρινά, στην 2η θέση με 41 βαθμούς και την επόμενη (22η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (29/1, 18:00) από τον Ερμή στο «Αμμόχωστος».

Αντίθετα η Δόξα παρέμεινε στην 6η θέση και τους 26 πόντους και το ερχόμενο Σάββατο (30/1, 16:00) υποδέχεται την Ένωση στο «Μακάρειο».

Στο 6ο λεπτό η Δόξα κέρδισε πέναλτι, μετά από τράβηγμα του Ριέρα στο Σαντίκ μέσα στην περιοχή.

Εκτελεστής ο ίδιος ο Σαντίκ και σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Βοζίνια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 8'.

Η πρώτη τελική της ΑΕΛ ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον Ριέρα να εκτελεί το κόρνερ, τον Κέρκεζ να πιάνει την κεφαλιά και τον Σισκόφσκι να αποκρούει.

Ο Σαντίκ απείλησε ξανά στο 20', δοκιμάζοντας ένα δυνατό μακρινό σουτ, ωστόσο απέκρουσε σταθερά ο Βοζίνια.

Στο 24' ο Αντωνίου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ήταν σειρά της ΑΕΛ να κερδίσει πέναλτι, έπειτα από τράβηγμα του Τραϊτσέφσκι στον Τόρες.

Στην εκτέλεση ήταν ο Μαέ και με πλασέ στην αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 38ο λεπτό.

2

Ένα λεπτό μετά ο Ριέρα έκανε το σουτ από καλή θέση, λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43' η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Ο Τόρες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισκόφσκι έκανε λάθος έξοδο και ο Μαέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Ντανίλο έπιασε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ στην κίνηση, με τον Σισκόφσκι να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 49' η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος, με τον Τόρες να σεντράρει στην περιοχή για τον Μαέ, το σουτ του οποίου πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η πρώτη ευκαιρία της Δόξας ήρθε στο 56ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Βοζίνια να πέφτει και να μαζεύει.

Στο 65' η ΑΕΛ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Ντανίλο γύρισε στην περιοχή για τον Ριέρα, αυτός με τη μια έδωσε για τον Τόρες, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

4

Πέντε λεπτά μετά ο Κίκας έπιασε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο ο Βοζίνια ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Στο 72ο λεπτό ο Μαέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήρε τη νίκη.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μεντόγεβιτς (73′ Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83′ Ράσο), Τόρες, Δ. Αβραάμ (61′ Αντάμοβιτς), Μαέ (73′ Μπάμπιτς).

Δόξα (Κώστας Σακκάς):  Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Άδωνη, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς (68′ Καρλίτος), Οικονομίδης (68′ Γκλίσκιτς), Ασαμόα, Τραϊσέφσκι (75′ Μπούλο), Ολιβέιρα (90+2′ Φασουλιώτης), Κίκας (90+2′ Μιχαηλίδης), Σαντίκ.

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Ξέραμε πως θα είναι δύσκολο παιχνίδι, με μια ομάδα που μπορεί να πάει εξάδα. Όταν σκοράραμε το πρώτο γκολ βρήκαμε ρυθμό και κερδίσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, η συνέχεια είναι δύσκολη. Δεν είναι εύκολο να παίζεις σε όλο το πρωτάθλημα στον ίδιο ρυθμό. Θέλαμε έναν καλό... πάτσο να ξυπνήσουμε μετά την ΕΝΠ και να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα που παίζει ωραίο ποδόσφαιρο. Σήμερα ήρθαμε να παίξουμε ανοιχτά και χωρίς να κρυφτούμε στις απουσίες, μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο και καταφέραμε τουλάχιστον για ένα μισάωρο να έχουμε μια πάρα πολύ καλή τακτική, όμως μετά το πέναλτι της ΑΕΛ κάπου εκεί τα χαλάσαμε. Στο 2o ημίχρονο προσπαθήσαμε να μπούμε πιο δυνατά όμως μετά κάναμε κάποια λάθη και δεν καταφέραμε να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και χάσαμε δίκαια».

Μάνου Τόρες (ΑΕΛ): «Είναι μια σημαντική νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Αξίζαμε αυτή τη νίκη. Θα χαρούμε σήμερα τη νίκη όμως από αύριο θα επικεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι».

Για την πολύ καλή απόδοση του: «Κάνω απλά τη δουλειά μου. Θέλω να βοηθάω την ομάδα και αυτό θα προσπαθήσω να κάνει και στη συνέχεια».

Για το παιχνίδι με τον Ερμή: «Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν πρέπει να ξεκινήσουμε όπως σήμερα που ξεκινήσαμε κοιμισμένα. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα για να πάρουμε τη νίκη».