Πέρασε εύκολα από το «Μακάρειο» με... τριάρα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 5/2/2021 - 17:47

Εύκολο πέρασμα και... επιστροφή στις νίκες!

Η Ομόνοια επικράτησε 0-3 της Δόξας στο «Μακάρειο», για την 23η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «πράσινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν με πολύ εύκολο τρόπο το ζητούμενο.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ουσιαστικά στην αναμέτρηση και δέχθηκε βαριά ήττα.

Το σκορ άνοιξε ο Στσέποβιτς στο 22' και ο Παπουλής με άλλα δύο τέρματα στο 68ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα «έγραψαν» το τελικό σκορ.

Μετά από αυτή την ήττα η Δόξα παρέμεινε στην 6η θέση με 29 βαθμούς και την επόμενη (24η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (8/2, 19:00) από τον Ερμή στο «Αμμόχωστος».

Αντίθετα η Ομόνοια με τη νίκη ανέβηκε, προσωρινά, στην κορυφή με 47 βαθμούς και την ερχόμενη Τρίτη (9/2, 17:00) υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ.

Στο 2' η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με τον Ασάντε να γυρίζει στον Στσέποβιτς, που προσπάθησε με τακουνάκι αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Λοΐζου μέσα στην περιοχή και με ατομική προσπάθεια στο 16ο λεπτό, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στον Χριστοφή και πέρασε κόρνερ.

Στο 22' η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ασάντε με ωραία ενέργεια από δεξιά γύρισε για τον Στσέποβιτς, ο οποίος με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, εφτά λεπτά μετά, με τον Ασάντε να βγαίνει τετ α τετ και να κάνει το πλασέ το οποίο όμως πέρασε παράλληλα και ο Στσέποβιτς που ήταν εκεί δεν πρόλαβε τη μπάλα και πέρασε έξω.

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Ασάντε από δεξιά, είδε τον Σισκόφσκι να βγαίνει και επιχείρησε το ψηλοκρεμμαστό πλασέ, με τον Μιντίκκη να απομακρύνει πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 32ο λεπτό η Ομόνοια έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Λέτσιακς από αριστερά να κάνει τη σέντρα, εκεί όπου ο Ασάντε ξανά έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά στο 42' με τον Μέσα έξω από την περιοχή να δοκιμάζει το σουτ, ωστόσο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 59ο λεπτό η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος, με τον Ασαμόα να πιάνει ένα πολύ καλό μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στην πρώτη δική της ευκαιρία, στο 68', πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Λέτσιακς από αριστερά έκανε το γύρισμα, εκεί όπου ο Παπουλής έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 74ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, έπειτα από ομαδική ενέργεια, Ασάντε και Τιάγκο άλλαξαν τη μπάλα, ο πρώτος μπήκε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Πέντε λεπτά μετά, ο Παπουλής έβαλε την κόντρα στην προσπάθεια του Μιντίκκη να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Ντούρις που έκανε το σουτ, ωστόσο ήταν άστοχο.

Στο 82' η Ομόνοια «άγγιξε» το τρίτο γκολ, με τον Λέτισακς έξω από την περιοχή να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι, με τον Χριστοφή να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι. Στην εκτέλεση ήταν ο Παπουλής που ήταν εύστοχος και σημείωσε το τελικό 0-3.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα, Μουκτάρης, Χριστοφή, Γκλίσικ (35′ Καρλίτο), Μπόλιεβιτς (73′ Γκίλσον), Οικονομίδης (73′ Ολιβέιρα), Κίκας (73′ Μπιλάλ), Ασαμόα, Μιντίκκης, Σαντίκ (83′ Λουίς Κάρλος).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου (86′ Μποτεάκ), Ασάντε, Στσέποβιτς (66′ Παπουλής).

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια και καλή συνέχεια. Ήταν ένα παιχνίδι στην έδρα μας, θέλαμε πάρα πολύ να κάνουμε καλή εμφάνιση και να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Όμως κατά διαστήματα δεν καταφέραμε να κάνουμε αυτό που έπρεπε και δίκαια χάσαμε. Δεν πρέπει να αδικήσουμε τους ποδοσφαιριστές, κάνουν πολύ καλή προσπάθεια. Τώρα θα προετοιμαστούμε για τον αγώνα της Δευτέρας. Επαναλαμβάνω δεν πρέπει να στήσουμε τα παιδιά στον τοίχο, είμαστε μια ομάδα που σίγουρα κάποιες φορές δεν θα μπορέσουμε να αποδώσουμε όσο πρέπει».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη, για τα 3 γκολ που πετύχαμε. Αν και το τρίτο ήρθε έτσι όπως ήρθε, αφού αυτός είναι ο κανονισμός (σ.σ.: για το χέρι – πέναλτι του Χριστοφή), τα δύο πρώτα ήταν ωραία τέρματα. Είχαμε ευκαιρίες, συνεχίσαμε αυτό που είχαμε κάνει απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά αυτή τη φορά τις αξιοποιήσαμε. Με τον Ολυμπιακό δεν ήμασταν τόσο επικίνδυνοι όμως σήμερα παίξαμε συνολικά ένα καλό παιχνίδι, μπορούσαμε και για περισσότερα γκολ και τώρα έχουμε τη Νέα Σαλαμίνα. Πρέπει να δώσουμε έμφαση στην αποκατάσταση και να πάμε σε αυτό το παιχνίδι.

Για την απόδοση των ποδοσφαιριστών του: «Κάναμε ομαδικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.  Ο Λοΐζου και ο Ασάντε έκαναν καλό παιχνίδι, ήταν καλοί στη δημιουργία. Ο Λοΐζου είναι ταλαντούχος, βελτιώνεται συνεχώς και έχει ακόμα να μάθει. Ο Ασάντε έκανε καλό παιχνίδι, είχε καλές κινήσεις, ήταν μέσα στις φάσεις και με λίγη τύχη μπορούσε να σκοράρει, ετοίμασε γκολ στον Μάρκο. Ο Φώτης μπήκε αλλαγή και σκόραρε. Είναι έξυπνος παίκτης, έχει εμπειρία και καλή τεχνική, ξέρει πότε να κινηθεί και είναι καλό το ότι έχουμε αυτό τον παίκτη. Ήταν εξαιρετική η κίνηση που έκανε στη φάση του γκολ ενώ και η εκτέλεση πέναλτι ήταν πολύ καλή. Για τον Φαμπιάνο ξέρουμε ότι είναι καλός τερματοφύλακας, έκανε μία πολύ καλή απόκρουση και ήταν σημαντική στιγμή στο παιχνίδι. Δεν είχε πολλά να κάνει σήμερα όμως όταν χρειάστηκε ήταν εκεί. Είναι κορυφαίος τερματοφύλακας».

Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): «Είναι μια σημαντική απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Εμείς ήρθαμε από ένα στραβοπάτημα. Πήραμε μια νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Είμαστε ομάδα με το κεφαλαίο της λέξης και έτσι θα συνεχίσουμε να είμαστε. Έχουμε ακόμα πάρα πολύ δρόμο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε».

Για τα δυο γκολ που πέτυχε: «Θέλω κάθε φορά να βοηθάω την ομάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Για τον στόχο του πρωταθλήματος: «Η Ομόνοια είναι μεγάλη ομάδα και θέλει πάντα να πηγαίνει για το πρωτάθλημα. Δεν χρειάζεται να λέμε συνέχεια ότι θέλουμε το πρωτάθλημα. Και το απαιτούμε και το θέλουμε και θα παλέψουμε για αυτό όπως και για το κύπελλο».

Λοΐζος Λοΐζου (Ομόνοια): «Κυριαρχήσαμε στο παιγνίδι, παίξαμε καλύτερα από τον αντίπαλο και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δουλεύω σκληρά στην προπόνηση και με βοηθούν όλοι μες στην ομάδα. Οι συμπαίκτες μου, οι προπονητές μου. Ο κόσμος της Ομόνοιας θέλει το πρωτάθλημα το λιγότερο. Προσπαθώ να δυσκολεύω τον αντίπαλο, μαθαίνω την τρίπλα και δουλεύοντας θα γίνω ακόμη καλύτερος».