Με το ενάμισι πόδι στους «4» η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/2/2020 - 18:51

Με το ενάμισι πόδι στον επόμενο γύρο του κυπέλλου βρίσκεται η Ομόνοια καθώς οι «πράσινοι» επικράτησαν με 4-1 της Δόξας στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η Ομόνοια αν και δεν έπιασε ιδιαίτερα επίπεδα απόδοσης κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές. Αρχικά ο Μίκου άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει αφού ο Κούσουλος σκόραρε στο 45ο λεπτό.

Η Δόξα μείωσε προσωρινά στο σκορ με τον Μπόλιεβιτς στο 49ο λεπτό. Όμως η «απάντηση» της Ομόνοιας ήρθε δύο λεπτά αργότερα (51’) με τον Λούφτνερ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ξανά ο Κούσουλος στο 61ο λεπτό.

Η δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 19 Φεβρουαρίου.

Σουτ του Καρλίτος εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ομόνοιας στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 16ο λεπτό άστοχη έξοδος του Γκράσα, η μπάλα πήγε στον Λούφτνερ, ο οποίος έκανε το σουτ όμως σταμάτησε σε σώμα αμυντικού. Στην εξέλιξη της φάσης άστοχο σουτ του Χούμποτσαν.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα και ήταν για τη Δόξα στο 25ο λεπτό. Ο Μέσκα βρέθηκε σε θέση βολής μετά από ωραία πάσα του Παπαφώτη, έκανε το σουτ με τον Παντίλιμον να αποκρούει.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο Ακιντόλα έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια και πάλι με τον Ακιντόλα στο 34ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας έκανε συρτό σουτ από δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκράσα.

Γκολ για την Ομόνοια στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μίκου. Ο Κακουλλής υποδέχθηκε εξαιρετικά την κάθετη, έδωσε στον Μίκου ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

η

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Κούσουλος έκανε το 2-0 για την Ομόνοια. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Δόξας δεν κατάφερε να διώξει και ο Κούσουλος από κοντινή απόσταση διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων.

Δεύτερο Ημίχορνο

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48ο λεπτό, η Δόξα μείωσε σε 2-1 με γκολ του Μπόλιεβιτς μετά από δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ομόνοιας, με τον Λούφτνερ να σκοράρει στο 52’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, κάνοντας το 3-1.

Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή, γύρισε παράλληλα στον Κακουλλή ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκράσα ο οποίος «έσωσε» τη Δόξα από σίγουρο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κούσουλος με κεφαλιά έκανε το 4-1 στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 79ο λεπτό ο Κακουλλής έκανε το πλασέ απέναντι από τον Γκράσα όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντίλιμον, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Μαυρίας (Μανρίκε 66'), Γκόμεθ (Τιάγκο 63'), Κούσουλος, Τζιωνής, Ακιντόλα (Μποτεάκ 58'), Κακουλής, Μίκου

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Γκράσα, Ντερβίτ (Ιτάλο 76'), Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Τζούριτς (Λουίς Κάρλος 76'), Ασαμόα (Χαραλάμπους 46΄), Ολιβέιρα, Τραϊτσέφσκι,Τουέ, Μιντίκκης, Ζορζίνιο

Oι δηλώσεις του Χένινγκ Μπεργκ μετά το παιχνίδι

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Ήμασταν αποτελεσματικοί σήμερα, ειδικά το γκολ του Μίκου ήταν φανταστικό και ήταν δύσκολο μετά για τη Δόξα. Είμαι ευχαριστημένος που κατάφερα να χρησιμοποιήσω κάποιους ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής. Είμαστε σε καλό σημείο για τον επαναληπτικό με τη Δόξα. Γενικότερα βρισκόμαστε σε καλή φάση. Θέλουμε να συνεχίσουμε να μεγαλώνουμε και κοιτάζουμε το μέλλον με αισιοδοξία».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Όλα κύλησαν ιδανικά. Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα που δεν μας δίνει την πρόκριση αλλά μας καθιστά ως το απόλυτο φαβορί. Είχαμε μια εντεκάδα με πέντε αλλαγές, κάποιοι έπαιξαν μετά από καιρό και έδειξαν ποιότητα. Αύξησαν τις επιλογές του προπονητή για τη συνέχεια. Στόχος του τεχνικού τιμ είναι να τους έχει έτοιμος και το έδειξαν. Ήταν όμορφο το γκολ του Μίκου, έκανε εξαιρετική εμφάνιση ο Κούσουλος με δύο γκολ. Έχουμε πολλά να κρατήσουμε, όμως την Κυριακή μας περιμένει το παιχνίδι με τον Εθνικό που παλεύει για την παραμονή και χρειάζεται προσοχή. Με νίκη την Κυριακή γίνεται ένα ακόμα βήμα για την υλοποίηση των στόχων».

Για τον Λέσιακς ενόψει Εθνικού: «Είναι μοιρασμένες οι πιθανότητες. Δεν θα τον πιέσουμε, αν δεν είναι απόλυτα έτοιμος δεν θα μπει. Υπάρχουν επιλογές για να τον καλύψουν».

Για τον Φαμπιάνο: «Υπολογίζαμε ένα με ενάμιση μήνα από τότε που ξεκίνησε αποκατάσταση. Εξελίσσεται καλά η αποκατάσταση. Είμαστε σε επικοινωνία με το επιτελείο».