Με επιβλητική εμφάνιση και πεντάρα «καθάρισε» την πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/7/2018 - 21:48

Ο ΑΠΟΕΛ διέλυσε την αδύνατη Φλόρα Ταλίν με 5-0 και ουσιαστικά προκρίθηκε από σήμερα στην επόμενη φάση εκεί που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα περιμένει η Χάποελ Μπεν Σεβά. Τα γκολ για τους πρωταθλητές πέτυχαν κατά σειρά οι Ταβάρες, Σόουζα, Μοράις, Σάλαϊ και Ντελατόρε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Το μαύρο και οι Ελληνικές σημαίες κυριαρχούν στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Α΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε δυνατά στον αγώνα θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του και να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη φάση για τους «γαλαζοκιτρίνους» θα έρθει μόλις στο 3΄ μετά από εκτέλεση, η κεφαλιά όμως του Ποτέ πέρασε λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Σόουζα θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Toom θα αποκρούσει δύσκολα.

Η Φλόρα θα απειλήσει για πρώτη φορά στο 13΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Kams, o Βάτερμαν όμως ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Ποτέ, ο οποίος μετά από σέντρα του Εφραίμ έπιασε την κεφαλιά την οποία όμως απέκρουσε δύσκολα ο Toom.

Στην επόμενη φάση ένα λεπτό αργότερα (17΄) και πάλι ο Ποτέ θα είναι ο πρωταγωνιστής. Ο Ζαχίντ είδε τον Αφρικανό στην περιοχή, του έδωσε την μπάλα ο Ποτέ με δύσκολο γυριστό και υπό πίεση έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 24΄ ο Καρλάο θα κάνει το μακρινό σουτ, ο Toom θα διώξει σε κόρνερ το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Εφραίμ, ο κύπριος διεθνής βρήκε τον Ταβάρες στην καρδιά της άμυνας των Εσθονών με τον τελευταίων εντελώς αμαρκάριστο να καταφέρνει με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού με την άλλη ευκαιρία να έρχεται στο 37΄ όταν ο Εφραίμ μετά από πολύ όμορφη ενέργεια θα κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στο 39΄ η Φλόρα θα χάσει μοναδική ευκαιρία. Ο Αϊνσάλου στην αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Βάτερμαν να αποκρούει με δυσκολία.

Οι πρωταθλητές μας θα καταφέρουν στο 44΄ να διπλασιάσουν τα γκολ τους με τον Σόουζα. Μετά από σέντρα του Ιωάννου ο μέσος του ΑΠΟΕΛ πήρε την κεφαλιά από κοντά κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Β ημίχρονο:

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πετύχει κα τρίτο γκολ ισχυροποιώντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμα του για πρόκριση.  Ο Καμς στο 46΄ ανέτρεψε τον Σάλαϊ μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι με τον Μοράις να εκτελεί εύστοχα γράφοντας το 3-0.

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» πλέον είχαν αποκτήσει ένα ισχυρό προβάδισμα.

Στο 50΄ ο Ζαχίντ θα κάνει το σουτ θα αποκρούσει ο Toom.

Στο 73΄ οι πρωταθλητές μας θα δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους παίρνοντας ουσιαστικά την πρόκριση για τον επόμενο γύρο από τον πρώτο αγώνα. Ο Σάλαϊ με ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα των Εσθονών κάνοντας τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ τέσσερα.

Στο 78΄ ο ΑΠΟΕΛ θα πετύχει και πέμπτο γκολ αυτή την φορά με τον Ντελατόρε. Ο Ζαχίντ πάτησε ωραία στον Βραζιλιάνο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ιωάννου (Αλεξάνδρου 81΄), Μιλάνοφ, Καρλάο, Ταβάρες, Μοράις, Σόουζα, Εφραίμ (Τάμαρι 76΄), Σαλάι, Ζαχίντ, Ποτέ (Ντελατόρε 65΄)

ΦΛΟΡΑ: Toom, Lorenz, Aloe, Slein, Ainsalu, Aliku, Sappinen, Kams, Gussev, Vihmann, Dmitrije