Κακή Ομόνοια, τεράστιο «διπλό» ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/2/2020 - 17:53

Ο Εθνικός έκανε την τεράστια έκπληξη και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο ΓΣΠ, επικρατώντας με 1-2 της Ομόνοιας.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, έκαναν πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Άχνας και σε συνδυασμό με την αστοχία μπροστά, ήρθε η ήττα. Η Ομόνοια έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ανεβεί μόνη πρώτη στην κορυφή, μετά την ήττα της Ανόρθωσης από τον Ολυμπιακό και την «πέταξε» στα σκουπίδια.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Γκόμες επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τον Μπογκατίνοφ να μαζεύει εύκολα

Οι «πράσινοι» διαμαρτυρύθηκαν έντονα στο 13ο λεπτό, μετά το τράβηγμα του Κορέα στον Ντάρμπισαϊαρ που έβγαινε «φάτσα» με τον Μπογκατίνοφ και την υπόδειξη κίτρινης κάρτας από τον Φελλά.

Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Μποτεάκ δοκίμασε απευθείας με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό, ο Γκόμεθ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Τζιωνή.

Στο 26' ο Κουντόπιακ δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Παντίλιμον.

Η πιο σημαντική φάση έγινε στο 36', με τον Ορτέγα να σεντράρει στην περιοχή, για τον Ματ, ο οποίος κατέβασε όμως το πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον πορτιέρο του Εθνικού.

Στο 40ο λεπτό, ο Ντάρμπισαϊαρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε έξοδο ο Μπογκατίνοφ, το πλασέ του Άγγλου ωστόσο ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους ήρθε στο 53ο λεπτό, με τον Μποτεάκ από δεξιά να δίνει έτοιμο γκολ στον Τζιωνή, ωστόσο το πλασέ του νεαρού ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 59ο λεπτό ο Εθνικός άνοιξε το σκορ. Ο Χριστοφή από τα αριστερά επιχείρησε σέντρα σουτ, ο Παντίλιμον εκτίμησε λάθος τη φάση αφήνοντας τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Κονέ στο 64' επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, εκτός πετριοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 67' ο Μιγκελίτο δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παντίλιμον η μπάλα.

Στο 73ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Κορέα στην περιοχή. Ο Ντάρμπισαϊαρ ήταν ο εκτελεστής, ο οποίος ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι αυτή τη φορά, μετά το μαρκάρισμα του Γκόμες στον Μαρκόφσκι. Εκτελεστής ο ίδιος, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Εθνικό.

Κεφαλιά του Ματ στο 83' μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Μποτεάκ και η μπάλα έφυγε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Μπογκατίνοφ.

Στο 85ο λεπτό, ο Μίκου δοκίμασε ένα καλό σουτ από μακριά, με το Μπογκατίνοφ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Γκόμες στο 92' βρέθηκε στην περιοχή, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 95' ο Εθνικός σκόραρε και τρίτο γκολ, μετά από πάσα του Μιγκελίτο στον Κονέ σε αντεπίθεση, ωστόσο ο δεύτερος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντίλιμον, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Μποτεάκ, Ορτέγα, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Στυλιανού, Μανρίκε, Κούσουλος, Τζιωνής, Ακιντόλα, Κακουλλής, Μίκου

Εθνικός (Ντίαν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοβ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Κοστόβσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Κορρέα, Μαρκόφσκι