Μαχητική Καρμιώτισσα στέρησε δύο βαθμούς του ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/8/2020 - 21:20

Με το... αριστερό ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ, αφήνοντας δύο βαθμούς στο ΓΣΠ απέναντι στη μαχητική Καρμιώτισσα, που κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές για το τελικό 2-2.

Μεγάλη έκπληξη με το «καλημέρα» στο νέο μαραθώνιο, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να κερδίσουν στην πρεμιέρα απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα. Φάνηκε η ανετοιμότητα του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πραγματοποίησε πολλά λάθη, παρουσίασε πολλές αδυναμίες κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα από τα Πάνω Πολεμίδια.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε εις διπλούν με Μπεν Σαχάρ (14') και Σάντος (73'), η Καρμιώτισσα κατάφερε να απαντήσεις ισάριθμες φορές με τους Σάσι (21') και Χρίστου (75').

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήρθε από πλευράς ΑΠΟΕΛ στο 7ο λεπτό, με τον Ζαχίντ να εκτελεί το κόρνερ και τον Μερκή από κοντά να βάζει την προβολή, με τον Χριστοφή να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Στο 14' οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ, μετά από φάση διαρκείας. Αρχικά ο Μπεν Σαχάρ έκλεψε από τα δεξιά και μπήκε περιοχή, το γύρισμα του κόντραρε και η μπάλα έφτασε στον Εφραίμ, ο οποίος από κοντά σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά η μπάλα έφτασε ξανά στον Ισραηλινό, όπου με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Εφραίμ από αριστερά πάτησε περιοχή και δοκίμασε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε σώματα και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα η Καρμιώτισσα έφερε το ματς στα ίσα. Ο Λουντέμο έξω από την περιοχή καθυστέρησε να πασάρει, ο Σάσι έκλεψε τη μπάλα, έκανε το σουτ, ο Μερκής έβαλε την κόντρα, άλλαξε την πορεία της και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τάμαρι έκλεψε από δεξιά και γύρισε στον Γένσεν, το πλασέ του οποίου δεν ήταν το ιδανικό και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καϊρίνου.

Στο 35' η επόμενη φάση με τον Τάμαρι εκτός περιοχής να πιάνει μπάλα μετά από διώξιμο της άμυνας, να δοκιμάζει να απειλήσει με πλασέ, ωστόσο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καϊρίνου.

Από πλευράς Καρμιώτισσα η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρεος στο 52'. Ο Ρομό από δεξιά έκανε σέντρα-σουτ, με τον Χατζηβασίλη να βάζει την προβολή από κοντά και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 62ο λεπτό ο Σατσιάς πραγματοποιώντας μια εξαιρετική προσπάθεια, αφού πέρασε τρεις παίκτες, πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Εφραίμ από αριστερά στην περιοχή, υποδεχόμενος την πάσα του Ντε Βινσέντι, δοκίμασε από τη γωνία να απειλήσει τον Καϊρίνο, με τον Κύπριο πορτιέρε να διώχνει σε κόρνερ.

Άλλη μια ευκαιρία για να σκοράρει είχε η Καρμιώτισσα στο 67', με τον Σασί να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα, να πιάνει το σουτ, ωστόσο βρήκε σε ετοιμότητα τον Σίλβα.

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να σκοράρει, με τον Ντε Βινσέντι να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ έχασε στο 72' ο ΑΠΟΕΛ, με τον Τάμαρι εκτός περιοχής να δοκιμάζει ωραίο πλασέ, ωστόσο σημάδεψε το δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ αφού κάπου κόντραρε.

Στην εκτέλεση όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε ιδανικά, στέλνοντας τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Σάντος, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Δύο λεπτά μετά όμως, η Καρμιώτισσα κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι. Μετά από λάθος διώξιμο του Σατσιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Χρίστου που με δυνατό σουτ, κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 2-2.

Στο υπόλοιπο διάστημα δεν άλλαξε κάτι, παρά το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ πίεζε και έψαχνε το τρίτο γκολ, δεν το πέτυχε όμως και άφησε δύο βαθμούς στην πρεμιέρα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάντος, Ιωάννου, Τάαμαρι, Λουντεμό (59′ Σατσιάς), Γένσεν, Εφραίμ (78′ Χάνι), Ζαχίντ (59′ Ντε Βινσέντι), Μπεν Σαχάρ.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Καϊρίνος, Χριστοφή, Οικονόμου, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, M. Σασί, Νεοφύτου (86′ Πιντσέλι), Χρίστου, I. Σασί (64′ Ρέινολντς), Χατζηβασίλης (71′ Μαλεκκίδης), Ρομό.