«Πέταξε» βαθμούς στην Λευκωσία η ΑΕΛ (BINTEO)

Παρασκευή, 3/1/2020 - 20:52

Η ΑΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 με γκολ των Λουίς Κάρλος και Ιτάλο, όμως οι κυπελλούχοι κατάφεραν έστω να ισοφαρίσουν με δυο πανέμορφα γκολ του Αγκάνοβιτς ένα σε κάθε ημίχρονο.

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της στο πρωτάθλημα μετά την σπουδαία νίκη επί του ΑΠΟΕΛ και μπήκε στην νέα χρονιά με απώλειες.

Α΄ ημίχρονο:

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού η Δόξα θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Καστανιάγα στον Βαλέντε στο 8ο λεπτό. Ο Λουίς Κάρλος δεν λάθευσε από τα έντεκα βήμα και έδωσε προβάδισμα στην προσφυγική ομάδα.

Στο 18’ η ΑΕΛ θα χάσει σπουδαία ευκαιρία για να κάνει τα γκολ της δυο. Ο Νελσίνιο με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 23΄ θα καταγραφεί η πρώτη φάση για την ΑΕΛ. Ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς σουτ Μαέ.

Στο 28΄ η Δόξα θα πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Ιτάλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ και έγραψε το 2-0.

Στο 35΄ η ΑΕΛ μείωσε με διαγώνιο σουτ από τον Αγκάνοβιτς, πανέμορφο το γκολ του μέσου των κυπελλούχων.

Η ΑΕΛ πέτυχε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Χουράδο όμως ο διαιτητής ορθά ακύρωσε το γκολ του επιθετικού της ΑΕΛ (επιθετικό φάουλ).

Β΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ισοφαρίσει γρήγορα τον αγώνα.

Στο 53΄ η κεφαλιά του Ράσο αποκρούστηκε από τον Γκρεμσλ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χουράδο και πάλι με κεφαλιά βρήκε τον Αβραάμ τον οποίο όμως πρόλαβε ο Γκρεμσλ.

53΄ Κεφαλιά του Ράσο, σε ετοιμότητα ο Γκρεμσλ

Στο 57΄ ο Γουήλερ έκανε το σουτ όμως ο Γουήλερ απομάκρυνε με γροθιές.

Όμως Αγκάνοβιτς και πάλι θα δώσει την λύση για την ΑΕΛ με νέο εξαιρετικό σουτ με το οποίος νικάει το Γκρεμσλ στο 67΄ και ισοφαρίζει για την ΑΕΛ.

Στο  72΄ η ΑΕΛ θα απειλήσει με τον Αντάμοβιτς το σουτ του όμως θα διώξει με τις γροθιές ο Γκρεμσλ.

Η ΑΕΛ πλησίασε στην ανατροπή στο 84΄ όμως η κεφαλιά του Μαέ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας

Στο 95΄ η ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Αγκάνοβιτς σε ανατροπή από τον Τραϊτσεφκσι. Ο διαιτητής κακώς δεν έδωσε πέναλτι.

Δόξα: Γκρεμσλ, Βαλέντε, Ίταλο (63΄ Καρλίτος), Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσεφκσι, Χαραλάμπους, Νελσίνιο, Μέσκα, Χριστοφή, Zoρζίνιο

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Τεσέιρα, Ράσο, Νιλς (46΄ Γουήλερ), Γερολέμου (56΄ Αντάμοβιτς), Καστανιάγα, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ (73΄ Αντωνίου), Μαέ, Χουράδo

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Ερανοσιάν: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Μετά η ΑΕΛ έκανε κάποιες κινήσεις, άλλαξε σύστημα και μετά το πρώτο λάθος που κάναμε δεχθήκαμε γκολ. Μετά η ΑΕΛ είχε καλύτερες ευκαιρίες, είχαμε και εμείς τις δικές μας όμως στο τέλος, είχε την ευκαιρία να μας κερδίσει. Δεν είμαι ευχαριστημένος ως προπονητής με αυτό το αποτέλεσμα, όμως σε αυτή τη δύσκολη στιγμή για εμάς, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και θέλω να προσθέσω πως στην Δόξα, έχουμε ανθρώπους με άλφα κεφαλαίο. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ».

Κέρκεζ: «Νομίζω πως ήταν ένα καλό παιχνίδι. Με πολλά γκολ, αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στα πρώτα 20 λεπτά δεν ήμασταν καλοί και αυτό είναι δική μου ευθύνη. Η Δόξα σκόραρε δύο γκολ. Μετά ήμασταν καλύτεροι, σκοράραμε, φτιάξαμε ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι, όμως στο τέλος το αποτέλεσμα έμεινε 2-2. Το φετινό το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο, η Δόξα παλεύει και για της σωτηρία της. Όλες οι ομάδες προσπαθούν.
Για να γίνει καλύτερο όμως το πρωτάθλημα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα. Πρέπει να έχουμε κόσμο στο γήπεδο, να έχουμε ball boys στα γήπεδα και κάποιοι πρέπει να είναι πολύ καλύτεροι σε σχέση με το πως παρουσιάστηκαν σήμερα. Δεν θα πω πολλά πράγματα, ούτε για την διαιτησία ούτε για οτιδήποτε άλλο. Καλή συνέχεια στην Δόξα».