Mε Ολυμπιακό Πειραιώς ο Απόλλωνας στα play-off του Europa League

Παρασκευή, 12/8/2022 - 00:27

Τον Ολυμπιακό Πειραιώς θα βρει στο... δρόμο του ο Απόλλωνας στα play-off του Europa League.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και πήραν την πρόκριση. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην... άχαρη διαδικασία αφού στην κανονική διάρκεια εξήλθαν ισόπαλες με 1-1, ενώ στην παράταση βρήκαν ξανά δίκτυα από μια φορά (2-2).

Η ομάδα του Κορμπεράν άνοιξε το σκορ με τον ΖΊγκερναγκελ (54'), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Σάπονιτς (90+4). Στην παράταση ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Κανέ (101'), όμως οι Σλοβάκοι είχαν ξανά... απάντηση με τον Γκριν (108'). Η Σλόβαν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Αμπενά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 97ο λεπτό.

Η πρώτη αναμέτρηση με τον Απόλλωνα θα πραγματοποιηθεί στο ΓΣΠ στις 18 Αυγούστου, με τη ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα, στις 18 του ίδιου μήνα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Μένει φυσικά η οριστική επιβεβαίωση των ημερομηνιών από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία.