Με "πεντάρα" πέρασε στην κορυφή η "Κυρία" (BINTEO)

Σάββατο, 4/11/2017 - 18:51

Η Ανόρθωση με αρκετά καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο μέρος κατάφερε να επικρατήσει αρκετά εύκολα του Ολυμπιακού με 5-1. Το σκορ άνοιξε ο Ντουγκλάο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Καμαρά πέτυχε χατ-τρικ, το άλλο γκολ πέτυχε ο Ράγιος. Ο Ολυμπιακός μείωσε προσωρινά σε 2-1 με τον Τόρες.

Με την νίκη της αυτή η «Κυρία» πέρασε προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Ανόρθωση να κρατάει την μπάλα, όμως τον Ολυμπιακό να βρίσκει τελικώς την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με τον Πεχλιβάνη στο 8΄. Ο ποδοσφαιριστής των «μαυροπρασίνων» έφυγε στην αντεπίθεση μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως την τελευταία στιγμή ο Ντουγκλάο απέκρουσε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα η «Κυρία» θα απαντήσει με διπλή ευκαιρία τους Βίκτορ και Ντουγκλάου, όμως τα σουτ και των δυο πέρασαν έξω.

Στο 18΄, ο Τόρες βρέθηκε σε αρκετά καλή θέση μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, όμως το σουτ του ήταν πολύ κακό και μοιραία βγήκε έξω χωρίς να ανησυχήσει τον Αρούς.

Η Ανόρθωση σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και στο 21΄ θα φτάσει πολύ κοντά στο γκολ με τον Καμαρά όμως ο Χίντι θα αποκρούσει το σουτ του επιθετικού της Ανόρθωσης.

Στο 26΄ και πάλι η «Κυρία» θα χάσει τεράστια ευκαιρία. Ο Παλάνγκα θα βγάλει από τα δεξιά την σέντρα, ο Καμαρά θα πάρει την κεφαλιά όμως ο Χίντι θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση τελικώς θα βρει τον δρόμο για τα δίκτυα στο 35΄ με τον Ντουγκλάο, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χίντι έκανε κακή έξοδο, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά η μπάλα πήγε στον Ντουγκλάο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 1-0.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ανόρθωση μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο μέρος χάνοντας την πρώτη της ευκαιρία στο 48ο λεπτό με τον Καρλίτος. Ο ακραίος επιθετικός των γηπεδούχων μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Χίντι.

Η «Κυρία» θα πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 51΄ με τον Ράγιος. Ο Ισπανός μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Μετά το 2-0 η Ανόρθωση πήρε το ζητούμενο, έριξε αρκετά τον ρυθμό και με κατοχή της μπάλα προσπάθησε να ροκανίσει τον χρόνο.

Στο 69΄ ο Ολυμπιακός θα μειώσει σε 2-1 με πανέμορφη κεφαλιά του Τόρες, μετά από σέντρα του Μενελάου, ο οποίος ανενόχλητος βρήκε τον Τόρες στην «καρδιά» της άμυνας της Ανόρθωσης.

Η απάντηση της «Κυρίας» ήταν άμεση, αφού ένα λεπτό αργότερα (70΄) ο Καμαρά θα κάνει το 3-1 με πλασέ, μετά από εξαιρετική ασίστς από τον Πράνιτς.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της, αφού πάλι με τον Καμαρά έκανε το 4-1. Αυτή την φορά ο Ράγιος με πανέμορφη ασίστς θα βρει τον επιθετικό της «Κυρίας» μέσα στην περιοχή, ο οποίος με κοντινό πλασέ δεν θα έχει πρόβλημα να νικήσει τον Χίντι.

Η Ανόρθωση θα πετύχει και πέμπτο γκολ στο 90΄ με τον Καμαρά και πάλι. Ο επιθετικός της "Κυρίας" μετά από σέντρα του Πράνιτς από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ανόρθωση: Αρούς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Καλό (62΄ Αράζ) Ράγιος (81΄ Οικονομίδης) Σεχού, Παλάνγκα, Βίκτορ (83΄ Άλβες) Καμαρά, Πράνιτς, Γκάντσιεφ

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (62΄ Αυλωνίτης) Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Σεραφείμ, Μενελάου, Παντελή (80΄ Αντρέου) Δράκος, Αντωνίου, Σωτηρίου