Τραγικός και ξανά ηττημένος ο ΑΠΟΕΛ με... υπογραφή Σαντίκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 5/1/2021 - 21:52

Κατήφορος... δίχως τέλος!

Ο τραγικός ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε, γνώρισε άλλη μια ήττα, αυτή τη φορά από τη Δόξα με 2-1 στο «Μακάρειο» και συνεχίζει να βυθίζεται στη βαθμολογία.

Κάκιστη ξανά η εικόνα των «γαλαζοκιτρίνων» που γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη τους ήττα και πλέον πρέπει να αρχίσουν να ανησυχούν και για την υπόθεση παραμονής.

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Κατωκοπιάς που δεν επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ, ανέβασε στροφές και με υπογραφή του Σαντίκ έφερε τούμπα το ματς και στο τέλος το πήρε.

Παρά το καλό ξεκίνημα και το γρήγορο γκολ με τον Ντε Βινσέντι (8') ο ΑΠΟΕΛ δεν έκανε κάτι άλλο το αξιόλογο, χωρίς να καταφέρνει καν να αξιοποιεί το προβάδισμα του, με τον Σάντος μάλιστα να «χαρίζει» και πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν με τον Σαντίκ στο 26ο λεπτό, ενώ έχασαν κι άλλες ευκαιρίες πριν το ημίχρονο, καταφέρνοντας όμως να ανατρέψουν τα εις βάρος της δεδομένα και πάλι με τον Σαντίκ από την άσπρη βούλα στο 75'.

Με αυτό το τρίποντο η Δόξα ανέβηκε στην 6η θέση με 24 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (10/1, 16:00) από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε για τέταρτη συνεχόμενη φορά πέφτονας στην 11η θέση και μένοντας στους 16 βαθμούς, ενώ το ερχόμενο Σάββατο (9/1, 20:00) υποδέχεται τον Ερμή στο ΓΣΠ.

Στην πρώτη τελική, στο 8ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ζαχίντ από δεξιά έκανε τη σέντρα για τον Νούχιου, ο οποίος με το κεφάλι βρήκε τον Ντε Βινσέντι και αυτός με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 15' οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά, με τον Μπεν Σαχάρ από πλάγια αριστερά να δοκιμάζει το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά η Δόξα είχε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Κίκα να κάνει τη σέντρα στην περιοχή για τον Σαντίκ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω.

Στο 26ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Οικονομίδης εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή, εκεί όπου ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Εγγλέζου πήρε τη μπάλα από αριστερά και στρώνοντας την στο δεξί του επιχείρησε το πλασέ, ωστόσο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40' ο Οικονομίδης εκτέλεσε το κόρνερ και βρήκε αμαρκάριστο τον Σαντίκ, ο οποίος επιχείρησε να απειλήσει εκ νέου με το κεφάλι, ωστόσο ο Σίλβα ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, ήρθε στο 48', με τον Ζαχίντ να γεμίζει στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Μπεν Σαχάρ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 75' ο Σάντος βρήκε τη μπάλα στην περιοχή και με τη χρήση του VAR ο Βασίλης Δημητρίου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Εκτελεστής ο Σαντίκ που ήταν εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή και το 2-1 της Δόξας.

3

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Οικονομίδης βγήκε στην αντεπίθεση και βρέθηκε τετ α τετ με τον Σίλβα να αποκρούει το πλασέ του.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Μέσκα, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (86′ Χριστοφή), Μπόλιεβιτς, Κόστα, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος, Kίκας, Σαντίκ.

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ζορζ, Γουίλερ (85′ Μπερν), Ανουάρ, Ζαχίντ, Γαβριήλ (69′ Εφραίμ), Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ (69′ Κλωναρίδης, 90+3 Κατσαντώνης), Νούχιου.