Ζορίστηκε αλλά πήρε το ζητούμενο κόντρα στην Καρμιώτισσα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/8/2020 - 20:25

Πολύ δύσκολη νίκη με 1-0 κόντρα στην Καρμιώτισσα πήρε στο ΓΣΠ η Ομόνοια, σε αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ και τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στην πολύ καλή ομάδα των Πολεμιδιών. Η Ομόνοια έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, δημιούργησε λίγες φάσεις, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς με γκολ του Κούσουλου στο 46ο λεπτό. Μαχητική και πάλι η Καρμιώτισσα που είδε στα ίσα την αντίπαλο της, έχοντας μάλιστα και περισσότερες ευκαιρίες της, ωστόσο στο τέλος γνώρισε την ήττα.

Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών, η Ομόνοια δίνει μεγάλο παιχνίδι με την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ενώ η Καρμιώτισσα υποδέχεται την ΑΕΚ.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 4ο λεπτό από πλευράς Καρμιώτισσας, με τον Λούφτνερ να κάνει το λάθος στην άμυνα, ο Σάσι έκλεψε και δοκίμασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 7' η Ομόνοια απάντησε στις μεγάλες φάσεις, με τον Μαυρία από δεξιά να δίνει έξω στο πέναλτι, εκεί που βρέθηκε ο Κούσουλος, το πλασέ του οποίου δεν ήταν εύστοχο και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η Καρμιώτισσα απείλησε ξανά στο 16ο λεπτό, με τον Σάσι από ωραία προσπάθεια στα δεξιά, έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Χατζηβασίλη, ο οποίος από κοντά αστόχησε σε πλασέ στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό μετά, η ομάδα των Πολεμιδιών είχε νέα ευκαιρία, όταν ο Ευσταθίου βγήκε μπροστά από τα αριστερά και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 33' έπειτα από ένα γέμισμα στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα πέρασε από όλους και είχε πορεία προς τα δίχτυα, ωστόσο ο Τζιωνής κατάφερε και έδιωξε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

Ο Μποτεάκ στο 44ο λεπτό επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σχεδόν στο ίδιο σημείο που σκόραρε κόντρα στην Πάφο, αυτή τη φορά όμως σημάδεψε το τείχος.

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους, στο 46ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μποτεάκ από δεξιά έκανε τη σέντρα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Κούσουλο, το πλασέ του οποίου κόντραρε στον Μπαράνοφ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 53' ο Τζιωνής μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Καϊρίνο να αποκρούει δύσκολα.

Ένα λεπτό μετά, η Καρμιώτισσα έφτασε κοντρά στην ισοφάριση, με τον Σάσι να υποδέχεται σέντρα εντός περιοχής, και με πλασέ έχοντας πλάτη την εστία σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 57' ο Ντούρις πάτησε περιοχή, δοκίμασε με πλασέ να απειλήσει τον Καϊρίνο, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Χατζηβασίλης έπιασε ένα ωραίο πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να αποκρούσει σε κόρνερ.

Στο 71' ο Χατζηβασίλης απείλησε ξανά, μετά από σέντρα του Σάσι, πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

Ο Τζιωνής στο 76ο λεπτό έφτασε κοντά στο 2-0, πιάνοντας ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Καϊρίνος απέκρουσε δύσκολα.

Στο 81' η Καρμιώτισσα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Κούσουλο να κάνει τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Καπαρτής έκλεψε και πρόλαβε τον Φαμπιάνο στην έξοδο του, κάνοντας το πλασέ, ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σάσι δοκίμασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Μποτεάκ (84′ Χούμποτσαν), Κούσουλος, Γκόμες, Λοΐζου (64′ Ασαντέ), Τζιωνής, Σενέ (46′ Ντούρις).

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Καϊρίνος, Α. Χριστοφή, Μπαράνοφ, Οικονόμου, Ευσταθίου (24′ Μαλεκκίδης), Μ. Σασί (77′ Καπαρτής), Χρίστου, Νεοφύτου (57′ Ρέινολντς), Χατζηβασίλης, Ι. Σασί, Ρομό.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Παλέψαμε μετά τα εκτός έδρας παιχνίδια με Λέγκια και Πάφο. Ήταν δύσκολο να παίξουμε το υψηλότερο μας επίπεδο. Κάναμε κάποιες αλλαγές. Την ώρα που άρχισε ο αγώνας ήταν 36 βαθμούς κελσίου. Δεν τα έβαλαν κάτω οι παίκτες μου κάτω από αυτές τις συνθήκες. Με αυτά τα δεδομένα ήταν θαυμάσιο ότι κερδίσαμε. Αυτό ήταν το ζητούμενο μετά τα παιχνίδια της Ευρώπης. Ήταν ένα παιχνίδια διδακτικό για εμάς για να μάθουμε πως παίζουμε συνεχόμενα παιχνίδια. Το ότι προκριθήκαμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, φέραμε ισοπαλία με την Πάφο και κερδίσαμε σήμερα είναι καλή αρχή στη φετινή σεζόν», είπε.

Για τους αντιπάλους στην Ευρώπη και την κλήρωση: «Ξέρω τους αντιπάλους, όμως δεν είχα χρόνο να τους αξιολογήσω αφού σήμερα παίζαμε με μια ομάδα που πήρε ισοπαλία το ΑΠΟΕΛ. Το ότι κερδίσαμε με αυτά τα δεδομένα δείχνει αποφασιστικότητα. Είναι σημαντικό ότι θα έχουμε τον Παπουλή και τον Κακουλλή μετά τη διακοπή. Ο Ντούρις έκανε εξαιρετικό ματς κόντρα στη Λέγκια και σήμερα μας έδωσε πολλές βοήθειες αν και παίξαμε ένα παιχνίδι που δεν τον βολεύει. Ο Ασαντέ μας βοήθησε όμως δεν είναι έτοιμος για 90λεπτο. Τώρα στη διακοπή θα δουλέψει για να βελτιώσει τα επίπεδα του».

Για το δύκολο πρόγραμμα μετά από την επανέναρξη είπε: «Δεν είναι πρόβλημα για εμάς. Εμείς θέλουμε να έχουμε τα δύσκολα παιχνίδια σε Ευρώπη και Κύπρο. Έχουμε καλό ρόστερ και για τους δύο θεσμούς. Προτεραιότητα μας είναι το Τσάμπιονς Λιγκ και να μαζέψουμε όσους περισσότερους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Τώρα είναι η διακοπή και σίγουρα η ομάδα θα παρουσιαστεί φρέσκια στο παιχνίδι με την Ανόρθωση και στο Ευρωπαϊκό ματς που θα ακολουθήσει».

Σχετικά με πιθανότητα για επιπλέον μετεγγραφές και τον Σενέ, είπε: «Είμαστε ΟΚ για τώρα. Φέραμε καλούς παίκτες και έχουμε ένα πολύ καλό ρόστερ. Αν βρούμε κάτι καλύτερο θα το προσθέσουμε στην ομάδα. Παρόλα αυτά δεν έχουμε κανένα άγχος για τις μετεγγραφές γιατί έχουμε ένα πολύ καλό ρόστερ. Όσο αφορά στον Σενέ είναι νεαρός με προοπτική και είναι διαφορετικός παίκτης από τον Ασαντέ που είναι πιο έτοιμος παίκτης. Ήταν στην αρχική ενδεκάδα και βοήθησε. Ήταν σίγουρα νωρίς για αυτόν να ξεκινήσει όμως, άρχισε λόγω των απουσιών που είχαμε και λόγω του ότι ο Ντούρις έπαιξε στην Βαρσοβία».

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Πρώτα θέλω να συγχαρώ την Ομόνοια για την νίκη και για τη μεγάλη επιτυχία στην Ευρώπη και τις εύχομαι να καταφέρει να μπει στους ομίλους της Ευρώπης. Γνωρίζοντας ότι αρκετοί παίκτες της Ομόνοιας θα ήταν κουρασμένοι, θέλαμε να τρέξουμε το παιχνίδι κάτι που το κατάφεραν οι παίκτες μου. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ενώ δεχθήκαμε πολύ εύκολα το γκολ. Όμως για ακόμα μια φορά μέσα στο ΓΣΠ δημιουργήσαμε πολλές στιγμές. Και η Ομόνοια είχε τις στιγμές της γιατί το παιχνίδι ήταν ανοικτό. Το ματς ήταν πιο κοντά στο να ισοφαρίσουμε παρά να βάλει δεύτερο γκολ η Ομόνοια.

Θέλω να πω μπράβο σε όλα τα παιδιά. Είμαι σίγουρος ότι με αυτές τις εμφανίσεις και βλέποντας στα μάτια τον κάθε αντίπαλο θα μαζέψει αυτό που χρειάζεται για να εκπληρώσει τους στόχους της. Η ομάδα μας είναι από τις πιο μικρές. Ο κορμός είναι από τα πέρσι μαζί μας, ενώ προσθέσαμε κάποιους παίκτες που μας βοηθούν. Υπάρχουν κάποιοι παίκτες που ήρθαν το τελευταίο διάστημα και σιγά-σιγά θα μπουν την ομάδα. Τέτοιες εμφανίσεις μας δίνουν κουράγιο και αισιοδοξία για την συνέχεια».