Μέγα κάζο για Μπάγερν, αποκλείστηκε από τη Ζααρμπρίκεν της 3ης κατηγορίας

Πέμπτη, 2/11/2023 - 07:41

Ηχηρή «σφαλιάρα» για την Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των «32» του Κυπέλλου Γερμανίας χάνοντας 2-1 σε νοκ-άουτ ματς στην έδρα της Ζααρμπρίκεν της 3ης κατηγορίας!

Μάλιστα, οι τρομεροί γηπεδούχοι -που βρίσκονται στη 15η θέση του πρωταθλήματός τους- έφτασαν στη νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις!

Οι Βαυαροί -που αγωνίστηκαν με αρκετούς βασικούς- προηγήθηκαν στο 16' με τον Μίλερ. Ωστόσο, η Ζααρμπρίκεν δεν… πολυχαμπάριασε. Αρχικά, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+1') με τον Σοντχάιμερ. Στο δεύτερο, όχι μόνο άντεξε στην αφόρητη πίεση των φιλοξενούμενων, αλλά (κι ενώ φαινόταν ότι το παιχνίδι θα πάει στην παράταση) πέτυχε και το «χρυσό» γκολ με τον Γκος στο 90'+6'!

Έτσι, η Μπάγερν έχασε ακόμα έναν τίτλο τη φετινή σεζόν, μετά το γερμανικό Σούπερ Καπ, μια εξέλιξη που πιθανότατα καθόλου δεν αρέσει στον Χάρι Κέιν.

Να σημειωθεί ότι η Ζααρμπρίκεν αποτελεί τη μοναδική ομάδα που ούσα στην 4η κατηγορία έχει προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Κάτι που έπραξε το 2020 (μετά την επιστροφή στη δράση από τη διακοπή ελέω κορωνοϊού), όταν και αποκλείστηκε από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Γκέλα και για τη Φράιμπουργκ, η οποία έχασε 3-1 υποδεχόμενη την Πάντερμπορν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League να μειώνει απλώς στο 69' με τον Έγκεσταϊν. Από την άλλη, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικράτησε 2-0 στην έδρα της Βικτόρια Κολωνίας.

Έκαναν το «καθήκον» τους οι Ντόρτμουντ και Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 υποδεχόμενοι τη Χόφενχαϊμ χάρη στο τέρμα του Ρόις στο 43', ενώ οι «ασπιρίνες» πέρασαν με 5-2 από την έδρα της Σαντχάουσεν συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους τη φετινή σεζόν.

Τα αποτελέσματα της χθεσινής μέρας (1/11) στο Κύπελλο Γερμανίας για τη φάση των «32»:

Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 1-0
Σαντχάουσεν-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-5
Φράιμπουργκ-Πάντερμπορν 1-3
Χόλσταϊν Κιλ-Μαγδεμβούργο 2-2 κ.δ., 3-3 παράταση, 3-4 στα πέναλτι
Βικτόρια Κολωνίας-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2
Νυρεμβέργη-Χάνσα Ρόστοκ 2-2 κ.δ., 3-2 παράταση
Ζααρμπρίγκεν-Μπάγερν Μονάχου 2-1
Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 3-0