Μεγάλο διπλό για την Σίτι που πάει ακάθεκτη για τον τίτλο

Τρίτη, 30/10/2018 - 00:01

Δεν κόβει πουθενά η Σίτι. Οι «πολίτες» παρότι δεν εντυπωσίασαν, κέρδισαν με 1-0 την Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» και βρέθηκαν ξανά στην κορυφή, όπου ισοβαθμούν με τη Λίβερπουλ.

Το ματς ξεκίνησε σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, καθώς το Γουέμπλεϊ θύμιζε πραγματικά, χωράφι.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Στέρλινγκ από αριστερά άφησε πίσω του τον Τριπιέ, έκανε το γύρισμα και ο Μαχρέζ με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1. Στο 9’ η Τότεναμ άγγιξε την ισοφάριση καθώς ο Λαμέλα βρήκε το Κέιν αλλά ο Άγγλος φορ από ιδανική θέση πλάσαρε άστοχα και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Έντερσον του είπε όχι. Στο 16’ το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα κόντραρε σε σώματα και στο 24’ ο Στόουνς πρόλαβε τον Λαμέλα σωτήρια. Στο 29’ η Σίτι άγγιξε το 2ο γκολ καθώς το σουτ του Μαχρέζ σταμάτησε στο δοκάρι του Γιορίς ενώ στο 34’ ο Κέιν βρήκε μόνος με τον Έντερσον αλλά ο Βραζιλιάνος κίπερ τον πρόλαβε σωτήρια με τα πόδια.

Στο 55’ οι δύο Σίλβα της Σίτι έκρυψαν την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Στέρλινγκ που εξ επαφής έκανε το σουτ αλλά είδε τον Τριπιέ να κόβει σωτήρια. Στο 65’ και στο 66’ ο Γιορίς σταμάτησε εις διπλούν τον Αγουέρο, ενώ στο 80 μετά  από λάθος στο κέντρο, η Τότεναμ βγήκε στην κόντρα, ο Άλι έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαμέλα αλλά εκείνος πλάσαρε άστοχα και σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Τριπιέ, Σάντσες, Ντέιβις, Σισοκό, Ντεμπελέ (75’ Άλι), Λούκας Μόουρα (81’ Έρικσεν), Λαμέλα, Ντάιερ (67’ Γουίνκς), Κέιν

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Μεντί, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα (89’ Κομπανί), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (90+2’ Ζέσους), Στέρλινγκ, Αγουέρο (71’ Ντε Μπρόινε)