«Μεταμορφώθηκε» και... καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/8/2019 - 21:53

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 και συνάμα την πρόκριση στα play-off του Europa League.

Τα γκολ για τους Λεμεσιανούς ο Γκάκπε (46’), Χαντλ (αυτ. 56’) και Γιαννιώτας (67’) ενώ οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Γιαρζούε.

Στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ήταν κακός και δεν άξιζε το ισόπαλο 1-1 (σκορ ημιχρόνου). Στο δεύτερο μισό οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή «μεταμορφώθηκαν», πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν επάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο και τελευταίο γύρο πριν από τους ομίλους τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ της Αϊντχόφεντ και της Χάουγκεσουντ. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων έληξε με 1-0 υπέρ της Αϊντχόφεν εκτός έδρας, έτσι οι Ολλανδοί έχουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο λεπτό. Το σουτ του Γκράνγουλ από του ύψος του πέναλτι πέρασε μόλις έξω.

Καλή προϋπόθεση για γκολ στο 15ο λεπτό για τον Απόλλωνα. Ήταν η πανέμορφη αλλαγή του παιχνιδιού στα δεξιά από τον Χάμπο με παραλήπτη τον Γιαννιώτα. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα στην περιοχή όμως την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας της Αούστρια πρόλαβε τον Γκάκπε και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Η Αούστρια στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ στη μεσαία γραμμή ο Γιαρζούε βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μολ και δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει με το κεφάλι.

,

Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκάκπε κινήθηκε εκτός περιοχής και «μοίρασε» στον Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης επιθετικός με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δοκίμασε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως χωρίς επιτυχία.

Ένα λεπτό αργότερα οι Λεμεσιανοί απώλεσαν διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά, ο Φακούντο έκανε το σουτ όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε ασταθώς ενώ στη συνέχεια ο Σαρδινέρο έκανε την κεφαλιά όμως και πάλι ο Λούτσιτς ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό οι Αυστριακοί απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Φριτζ έφυγε στην αντεπίθεση και μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα από τα δεξιά. Γύρισε την μπάλα στον Μονσέιν όμως την τελευταία στιγμή ο Γιούστε έβαλε το πόδι και έσωσε σίγουρη παραβίαση της εστίας καθώς ο Μολ ήταν εξουδετερωμένος.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Γιαννιώτας ανατράπηκε από τον Γιαρζούε εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε (λανθασμένα όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή) το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάκπε ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

α

Καλή στιγμή για την Αούστρια στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Κλιν έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μολ.

Ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 56ο λεπτό με αυτογκολ του Χαντλ. Ο Αγκίρε έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Χαντλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Ο Γκράνγουλ στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης εκτέλεσε το φάουλ από καλό σημείο όμως ο Μολ ήταν σωστά τοποθετημένος και έσωσε την εστία του.

Στο 67ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε στο 3-1 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση. Μετά από πλασαριστή εκτέλεση κόρνερ παραλήπτης ήταν ο Γιαννιώτας έξω από την περιοχή. Ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής γύρισε και με εξαιρετικό φαλτσαριστό δεξί σουτ νίκησε τον Λούτσιτς και έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

α

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πίτσλερ έκανε το σουτ όμως ο Μολ έπεσε στη γωνία του και έσωσε τον Απόλλωνα.

Ο Σαρδινέρο μετά από καταπληκτική πάσα του Γκάκπε στο 77ο λεπτό, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Αγκίρε, Γιούστε, Σάλαϊ, Πέδρο, Χάμπος (Ενσούε 75'), Μάρκοβιτς, Περέιρα (Πίττας 65'), Σαρδινέρο, Γιαννιώτας, Γκάκπε (Ζελάγια 83')

Αούστρια Βιέννης (Κρίστιαν Ίλζερ): Λούτσιτς, Γιαρζούε, Ντεμάκου, Σαξ (Μπράιτ 62'), Ζίερτσιτς, Γκράνγουλ, Μονσέιν (Πίτσελρ 71'), Κλιν, Μαρτσίνκο, Φιτζ (Χέγκο 62'), Χαντλ

A

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Σωφρόνης Αυγουστή: «Το είπα και χθες ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και αυτό δημιούργησε πίεση στην ομάδα όμως αυτό που κρατώ είναι ο τρόπος αντίδρασης και το 0-1 έγινε 3-1. Ξέρουμε τι σημαίνει ευρωπαϊκά παιχνίδια και αλίμονο να αντιμετωπίζουμε την Αούστρια και να λέμε ότι είναι μικρή ομάδα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για τις δύο νίκες κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο και για να γυρίσεις ένα παιχνίδι σημαίνει ότι νιώθουν δυνατοί. Και στα δύο παιχνίδια βγάλαμε αντίδραση ανάλογα με τη διακύμανση του σκορ και πλέον περιμένουμε αντίπαλο για τα playoffs. Θα κυνηγήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε, γνωρίζοντας ότι αν περάσουν οι Ολλανδοί, θα είναι δύσκολος και ποιοτικός αντίπαλος.

Το κάναμε και πέρσι με την Βασιλεία παλεύοντας σαν αουτσάιντερ αλλά το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε. Σήμερα ήταν μια μεγάλη ημέρα για τον Ελληνισμό και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους άφησαν τα πάντα για να έρθουν εδώ για να μας στηρίξουν.

Είναι σημαντικό κομμάτι η πρόκριση στα Playoffs μιας και εκεί έχουμε το απόλυτο ως αποτέλεσμα της σκληρής συλλογικής δουλειάς η οποία γίνεται στο σύλλογο. Όμως εξακολουθούμε να παλεύουμε στα δύσκολα και να έχουμε την ετικέτα του αουτσάιντερ, όπως έγινε πέρσι με τη Βασιλεία και παλαιότερα με τη Λοκομοτίβ.»

Εμίλιο Ενσούε

Αρχικά: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την νίκη. Ξέραμε πως στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, αλλά μετά ελέγξαμε το παιχνίδι και κερδίσαμε. Τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε για τα play off, δεν ξέρουμε με ποιον θα παίξουμε ακόμα. Για εμάς είναι ένας πολύ μεγάλος τελικός, θα τα δώσουμε όλα και ελπίζω να κερδίσουμε αυτό το γύρο και να παίξουμε στην Ευρώπη».

Για τον Γκακπέ: «Το γκολ ήταν πολύ σημαντικό, πήραμε δύναμη, αυτοπεποίθηση. Αυτό ήταν σίγουρα που κέρδισε το παιχνίδι. Είμαστε χαρούμενοι τώρα και με τα γκολ του Γιαννιώτα και του Σαρδινέρο, υπάρχει πολύ καλή ατμόσφαιρα».

Για την θέση που αγωνίστηκε: «Θέλω να βοηθώ τον Απόλλωνα, ακόμα και σαν τερματοφύλακα αν με βάλουν… είμαι χαρούμενος, χρειάζομαι τον χρόνο μου, να παίρνω λεπτά. Το πιο σημαντικό είναι να βοηθώ την ομάδα. Θέλω να φτάσω μέχρι το τέλος καλά και αυτή είναι η πρόκληση».

Για το αν είναι δυνατός: «Τώρα είμαι αδύνατος (γέλια). Ο προπονητής ξέρει την κατάσταση μου με έξι μήνες αποχή. Τώρα ο στόχος μου είναι να πάρω χρόνο συμμετοχής και να βοηθήσω την ομάδα, αυτή είναι η πρόκληση μου. Και ελπίζω να είμαι 100% έτοιμος».

Για το τι άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο:  «Το δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η νοοτροπία μας. Ξέραμε ότι η Αούστρια θα τα έδινε όλα, από το πρώτο λεπτό πίστευα ότι μπορούσαν να νικήσουν το παιχνίδι αλλά στο τέλος ήμασταν πολύ καλύτερη ομάδα από αυτούς. Δεν μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια καλά. Το πιο σημαντικό είναι να κερδίζεις».

Γιάννης Γιαννιώτας:

Για τη συμβολή που είχε στη νίκη της ομάδας του: «Πρωταγωνιστής δεν ήμουν εγώ, πρωταγωνιστές ήταν όλη η ομάδα. Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια. Νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη και στα δυο παιχνίδια. Υπάρχει χρόνος για να βελτιώσουμε τα λάθη μας και αυτό θα κάνουμε».

Για τη μέχρι τώρα παρουσία του στον Απόλλωνα: «Πιστεύω πως μπορώ να δώσω πολλά περισσότερα στην ομάδα και θεωρώ ότι στο τέλος θα κάνω αυτό που πρέπει».

Για τις οδηγίες που πήραν από τον Αυγουστή στο ημίχρονο: «Ο προπονητής προσπάθησε να μας ξυπνήσει στο ημίχρονο και νομίζω τα κατάφερε».

Ιωάννης Πίττας: «Δεν ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο αλλά δείξαμε ότι έχουμε την εμπειρία και την ποιότητα να αλλάξουμε την εικόνα μας. Δίκαια βρισκόμαστε στην επόμενη φάση και σίγουρα στην Κύπρο η ομάδα είναι πολύ πιο δυνατή. Αν αντιμετωπίσουμε την PSV θα έχουμε απέναντί μας έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο ωστόσο τέτοια παιχνίδια τα αντιμετωπίζουμε με χαρά και αν μπορέσουμε να προκριθούμε ακόμη καλύτερα.»