Μεξικό και Παναμάς έκλεισαν... ραντεβού στον τελικό του Gold Cup

Πέμπτη, 13/7/2023 - 09:45

Κοντά σε μια μεγάλη επιτυχία βρίσκεται το Μεξικό στο Gold Cup. Με τον Ορμπελίν Πινέδα να είναι βασικός, οι «τρικολόρ» προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης, διαλύοντας με σκορ 3-0 την Τζαμάικα.

Το Μεξικό μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό με γκολ του Μάρτιν, ενώ στο 30’ ο Τσάβες διπλασίασε τα τέρματα. Ο Ρομπέρτο Αλβαράδο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.

Στην τελική μάχη για τον τίτλο θα αντιμετωπίσουν τον Παναμά του Τόμας Κρίστιανσεν, ο οποίος προκρίθηκε με νίκη επί των ΗΠΑ στα πέναλτι (0-0 κ.δ., 1-1 παρ, 5-4 πεν), μετά από συναρπαστικό ματς.

Οι Παναμέζοι στην κανονική διάρκεια είδαν δύο γκολ τους να ακυρώνονται μέσω VAR. Στα πρώτα λεπτά της παράτασης άνοιξαν το σκορ με τον Άντερσον, ωστόσο ο Φερέιρα ισοφάρισε στο 105’ και έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί οι ΗΠΑ ξεκίνησαν στραβά, με τον Φερέιρα αυτή τη φορά να αστοχεί και ο Παναμάς άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση.

Ο τελικός θα γίνει ξημερώματα Δευτέρας (17/07) στις 02:30.