Μεταξύ άλλων, αναφέρεται πως τιμωρείται με μια αγωνιστική αποκλεισμό ο εκπρόσωπος τύπου του Απόλλωνα, Φανούριος Κωνσταντίνου, για το παιχνίδι με την Πάφο και τη συμπεριφορά που επέδιξε. Η ίδια ποινή επιβλήθηκε στους Σωκράτη Σωκράτους (έφορο του Απόλλωνα) και Μιχάλη Φανή (Γυμνασίαρχος). Xάμπος και Μιλόγεβιτς τη... γλύτωσαν με πρόστιμο για τις αποβολές τους.

Μια αγωνιστική αποκλεισμός και για τον προπονητή της ΕΝΑΔ, Κώστα Καϊάφα, για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Η ανακοίνωση της ομοσπονδίας για τις αποφάσεις του Αθλητικού Δικαστή:

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του διαιτητή FOURNEAU FRANCESCO κατά του MILOJEVIC VLADAN, προπονητή του Απόλλωνα που αποβλήθηκε για ανεπαρκή συμπεριφορά στον πάγκο για έντονες διαμαρτυρίες και μετά την αποβολή του βρισκόταν πίσω από τον πάγκο της ομάδας του κατά την διάρκεια του αγώνα και συνομιλούσε και έδινε οδηγίες στους βοηθούς του κατά παράβαση των άρθρων 4(γ) και 75 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ FC /29.10.2023 (9η αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή FOURNEAU FRANCESCO κατά του Χαράλαμπου Κυριάκου, ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ FC /29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία του διαιτητή FAHNDRICH LUKAS THOMAS κατά του Ανδρέα Λουγκρίδη, προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας που αποβλήθηκε για ανεπαρκή συμπεριφορά στον πάγκο και μετά την αποβολή του κατά την έξοδο των διαιτητών στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του β’ ημιχρόνου επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον τέταρτο διαιτητή του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 4(γ) και 9(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος  CYTA  Α’   Φάσης  περιόδου  2023-2024 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΕΚ Λάρνακας /29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία του διαιτητή Κωνσταντίνου Σαββίδη κατά του Χαράλαμπου Χριστοδούλου, προπονητή του Ολυμπιακού που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά κατά υπαλλήλων αγώνα και μετά την αποβολή του επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον Α’ βοηθό διαιτητή κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 9(β) και 9(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ  στον  αγώνα  Πρωταθλήματος  Β’  Κατηγορίας,  Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς/28.10.2023 (6η αγωνιστική).

*Καταγγελία του διαιτητή Κωνσταντίνου Σαββίδη κατά του Κωνσταντίνου Καϊάφα, προπονητή της ΕΝΑΔ που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά κατά υπαλλήλων αγώνα και μετά την αποβολή του επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τους οπαδούς της γηπεδούχου ομάδας ενώ κατευθυνόταν στα αποδυτήρια, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ  στον   αγώνα   Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς/28.10.2023 (6η αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός 1 αγώνας και πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Νικόλα Μάρκου κατά του Μάριου Αντρέου, ποδοσφαιριστή της ΑΕΠ Πολεμιδιών που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, έπιασε από τον λαιμό αντίπαλο ποδοσφαιριστή  στον αγώνα   Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’  Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου – ΑΕΠ Πολεμιδιών/28.10.2023 (5η αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από 1 αγώνα και πρόστιμο

*Καταγγελία του διαιτητή Ανδρέα Β. Αργυρού κατά του Χρίστου Ιερείδη, ποδοσφαιριστή του ΚΟΥΡΗ Ερήμης που αποβλήθηκε γιατί έβρισε τον διαιτητή στον  αγώνα   Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΚΟΥΡΗΣ Ερήμης – ΠΟ Ορμήδειας/28.10.2023 (5η αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγώνες και πρόστιμο

*Καταγγελία κατά της Νέας Σαλαμίνας στον αγώνα Πρωταθλήματος Cyta περιόδου 2023 - 2024 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/25.10.2023 (4η αγωνιστική).

*Για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για αντιαθλητική συμπεριφορά και/ή πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων παιδιών επαναφοράς της μπάλας (ball boys) κατά την διάρκεια του ημιχρόνου, κατά παράβαση των άρθρων 40 – 47 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA 2023/2024.

*Για πώληση από την καντίνα του γηπέδου και κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών από οπαδούς της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα (αλκοολούχες μπύρες στην κερκίδα), κατά παράβαση του άρθρου 7 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας 2023/2024 και των άρθρων 4(γ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του Εθνικού Άχνας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου -  ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας/25.10.2023 (4η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του Άρη στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΑΡΗΣ Λεμεσού/30.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης   Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024.

*Καταγγελία κατά της Δόξας Κατωκοπιάς γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/28.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/28.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Για μεταφορά εντός του σταδίου (στην κερκίδα) από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων (κροτίδες και πυρσοί), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για πυροδότηση από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα (πυρσοί) και ρίψη στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη του αγώνα (κροτίδες), κατά παράβαση του άρθρου 10.2γ(1)(2) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για ζημιές που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας στο γήπεδο (έσπασαν καθίσματα), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά της Νέας Σαλαμίνας για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα που φιλοξενούσε τους οπαδούς της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια, στο ημίχρονο και μετά το τέλος του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού/28.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα που φιλοξενούσε τους οπαδούς της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια, στο ημίχρονο και μετά το τέλος του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου – ΑΕΛ Λεμεσού /28.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της Ομόνοιας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΕΚ Λάρνακας/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΕΚ Λάρνακας/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Για ρίψη αντικειμένου από οπαδό της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο στο 89ο λεπτό του αγώνα (έριξε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ FC/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Για μεταφορά εντός του σταδίου (στην κερκίδα) από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων (κροτίδες), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Για πυροδότηση από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα και ρίψη στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη του αγώνα (κροτίδες), κατά παράβαση του άρθρου 10.2γ(1)(2) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα που είχαν στόχο ποδοσφαιριστές και παράγοντες της αντίπαλης ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για χρήση λέιζερ από οπαδούς της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα με στόχο τους ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας και τον διαιτητή του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(ιβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Για επεισόδια που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας μετά την λήξη του ημιχρόνου που είχαν στόχο τους διαιτητές του αγώνα και τους ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση εισόδου των διαιτητών στα αποδυτήρια κατά 4 λεπτά και των ποδοσφαιριστών της αντίπαλης ομάδας κατά 6 λεπτά. Τα πιο πάνω γεγονότα είχαν ως απόρροια την καθυστέρηση έναρξης του β΄ ημιχρόνου κατά 13 λεπτά, κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 4(κβ), 5 και 10.2(στ)  των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Για ρατσιστική συμπεριφορά που επέδειξαν οπαδοί της ομάδας με αναφώνηση μηνυμάτων που έθιγαν και/η μείωναν την αξιοπρέπεια δύο έγχρωμων ποδοσφαιριστών της αντίπαλης ομάδας κατά την λήξη του α΄ ημιχρόνου, κατά παράβαση των άρθρων 5 και 11.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για φτύσιμο από οπαδούς της ομάδας καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα προς τους παράγοντες και τους ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας, κατά παράβαση των άρθρων 5 και 10.2(στ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του Φανούριου Κωνσταντίνου εκπρόσωπου τύπου του ΑΠΟΛΛΩΝΑ για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε στο 41ο  λεπτό του αγώνα προς τον τέταρτο διαιτητή (ως μη εξουσιοδοτημένο άτομο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο) και περαιτέρω για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε κατά την διάρκεια του ημιχρόνου με τον Τιμόθεο Χριστοφή other official της αντίπαλης ομάδας (συζητούσαν μεταξύ τους σε έντονο ύφος), κατά παράβαση των άρθρων 4(γ), 9(β), 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ και του άρθρου 30.5 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023/2024.
Απόφαση: Αποκλεισμός 1 αγωνιστικής και πρόστιμο

*Καταγγελία κατά του Σωκράτη Σωκράτους έφορου ποδοσφαίρου του ΑΠΟΛΛΩΝΑ για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε μετά το τέλος του α΄ ημιχρόνου προς τον ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας DE MACEDO DA SILVA JAIRO, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του Μιχάλη Φανή γυμνασίαρχου του αγώνα για πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων του και για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε μετά το τέλος του α΄ ημιχρόνου προς τον ποδοσφαιριστή της αντίπαλης ομάδας DE MACEDO DA SILVA JAIRO, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ και του άρθρου 27 του Κεφαλαίου ΧΙΙ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023/2024.
Απόφαση: Αποκλεισμός 1 αγωνιστικής και πρόστιμο στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΠΑΦΟΣ FC/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της Πάφος FC στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού - ΠΑΦΟΣ F C/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024

*Καταγγελία κατά του Τιμόθεου Χριστοφή (other official) της ΠΑΦΟΣ FC για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον εκπρόσωπο τύπου της αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια του ημιχρόνου, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού - ΠΑΦΟΣ F C/29.10.2023 (9η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του σωματείου Ομόνοια 29Μ στον  αγώνα  Πρωταθλήματος  Β’  Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου /27.10.2023 (6η αγωνιστική)

*Για κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών από οπαδούς της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα (αλκοολούχων ποτών στην κερκίδα) κατά παράβαση του άρθρου 7 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2023/2024 και των άρθρων 4(γ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
*Για προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 2ο λεπτά στο 14ο λεπτό του αγώνα που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
*Για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο που είχαν στόχο το β’ βοηθό διαιτητή του αγώνα και για ρίψη αντικειμένων (μπάλες) στις καθυστερήσεις του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
*Για μεταφορά εντός του σταδίου (στην κερκίδα) από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων (πυρσοί, καπνογόνα και φωτοβολίδες), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
*Για πυροδότηση από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων στην κερκίδα (πυρσοί, καπνογόνα και φωτοβολίδες)  κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2γ(1) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Καταγγελία κατά της ΠΑΕΕΚ στον  αγώνα  Πρωταθλήματος  Β’  Κατηγορίας, Α’  Φάσης περιόδου 2023-2024 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΠΟ Ξυλοτύμπου 2006/28.10.2023 (6η αγωνιστική) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης Β’ ημιχρόνου κατά 5 λεπτά, κατά παράβαση του άρθρου 4(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

*Καταγγελία κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στον  αγώνα Πρωταθλήματος Β’  Κατηγορίας,  Α’ Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς /28.10.2023 (6η αγωνιστική).

*Για επεισόδια που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας στο 90ο λεπτό του αγώνα που δημιούργησαν αναταραχή και είχαν στόχο οπαδούς της φιλοξενούμενης ομάδας που βρίσκονταν στο χώρο VIP, κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο στο 90ο λεπτό του αγώνα που είχε στόχο τον πάγκο και τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β)  των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Καταγγελία κατά του SALERNO GIAN FRANCO, ποδοσφαιριστή της ΕΝΑΔ για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε στο 77ο  λεπτό του αγώνα προς τον πάγκο της γηπεδούχου ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’  Κατηγορίας,  Α’  Φάσης  περιόδου 2023-2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς /28.10.2023 (6η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του σωματείου FREEDOM24 ΕΝΥ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα για διάθεση και κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών (στην είσοδο που οδηγεί προς την κερκίδα VIP είχαν οργανώσει cocktail party με αλκοολούχα ποτά) κατά παράβαση του άρθρου 7 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2023-2024 και του άρθρου 4(γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 FREEDOM24 ΕΝΥ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα – ΕΡΜΗ Αραδίππου/28.10.2023 (6η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της Ασπίς Πύλας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες), κατά παράβαση του άρθρου 10.1(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΣΠΙΣ Πύλας – ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου/28.10.2023 (5η αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΠ Πολεμιδιών στον αγώνα Πρωταθλήματος  Γ’  Κατηγορίας,  Α’  Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου – ΑΕΠ Πολεμιδιών/28.10.2023 (5η αγωνιστική).

*Για επεισόδιο που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας στο 79ο λεπτό του αγώνα που είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 3 λεπτά κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ), 5, 10.2(α) και 10.2(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

*Μη διεξαχθείς αγώνας Πρωταθλήματος Νέων Κ-19 Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς – ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου /29.10.2023 (6η αγωνιστική).
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ του Ηρακλή Γερολάκκου. Πρόστιμο στην ΑΠΕΠ.

*Μη διεξαχθείς αγώνας Πρωταθλήματος Νέων Κ-19 Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 Γεροσκήπου FC – ΠΟ ΑΧΥΡΩΝΑΣ ΟΝΗΣΙΛΛΟΣ/29.10.2023 (6η αγωνιστική).
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της Γεροσκήπου. Πρόστιμο στον ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος.

*Διακοπείς αγώνας Πρωταθλήματος Νέων Κ-19 Γ’ Κατηγορίας, Α’ Φάσης περιόδου 2023-2024 ΠΟ Ξυλοτύμπου 2006 – ΑΕΠ Πολεμιδιών /29.10.2023 (6η αγωνιστική).
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της ΑΕΠ Πολεμιδιών.

*Καταγγελία κατά της ΠΑΕΕΚ ότι κατά παράβαση της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2023-2024 και της Προκήρυξης Νέων & Παίδων περιόδου 2023-2024 στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων Κ-19 Β’ Κατηγορίας ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/29.10.2023 χρησιμοποίησε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή QUWAYDIR ABRAHEEM και συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής δεν δικαιούται  να αγωνισθεί γιατί  είναι ξένος άνω των 18 ετών.
Απόφαση: Πρόστιμο. Επίσης στον ποδοσφαιριστή Quwaydir Abraheem ποινή αποκλεισμού 1 αγωνιστικής.
Ο  πιο πάνω αγώνας (6η αγωνιστική) κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της Δόξας Κατωκοπιάς.