Μπαρσελόνα-Ολυμπιακός: Με οδηγό την εκπληκτική πρεμιέρα οι «ερυθρόλευκοι»

Παρασκευή, 26/4/2024 - 08:29

Με πολύ καλή ψυχολογία μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει ξανά την Μπαρσελόνα (26/4, 22:00), στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», για το δεύτερο ματς των Playoffs της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική πρεμιέρα στη σειρά, παρά τα προβλήματα που είχαν από πριν και αυτά που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του ματς. Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο κλειστό της Βαρκελώνης και αντέχοντας την αντεπίθεση των «μπλαουγκράνα» στο τέλος, έκανε το break, επικρατώντας 77-75. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπαρσελόνα, καθώς οι Καταλανοί μετρούσαν 2/2 από την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Από ‘κει και πέρα, οι Πειραιώτες και στο δεύτερο ματς δεν θα πάνε με τις καλύτερες συνθήκες. Εκτός παραμένει ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος εξαιτίας μίας ίωσης δεν ταξίδεψε καν με την αποστολή στην πρωτεύουσα της Καταλονίας. Από την άλλη, στα 35,9’’ πριν από τη λήξη του Game 1 αποχώρησε τραυματίας –ο πολύ καλός στο ματς- Φίλιπ Πετρούσεφ. Τα καλά νέα για τον Σέρβο είναι ότι έχει αποφύγει τη σοβαρή ζημιά, αλλά η συμμετοχή του στο δεύτερο παιχνίδι κρίνεται αμφίβολη.

Στον αντίποδα, η Μπαρσελόνα έζησε μία… σπάνια συνθήκη με βάση τα αποτελέσματα της φετινής σεζόν στην Ευρωλίγκα. Κι αυτό γιατί, η ήττα από τον Ολυμπιακό ήταν μόλις η τρίτη στο γήπεδό της, αφού με το ροζ φύλλο από το «Παλάου» είχαν φύγει μόνο η Αρμάνι Μιλάνο και Μονακό, μέχρι πρότινος την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ρότζερ Γκριμάου δεν αντιμετωπίζει προβλήματα και υπολογίζει σε όλους τους παίκτες.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία) και Ούρος Νίκολιτς (Σερβία).