Μπλακ άουτ και ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια

Πέμπτη, 19/1/2023 - 23:21

Τσάμπα... ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια!

Οι «πράσινοι» είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν απέναντι στη Βίρτους και έμοιαζαν ικανοί για «διπλό», όμως έπαθαν ανεπανάληπτο... μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 14-0, γνωρίζοντας την ήττα με 74-64.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «πράσινοι» έπεσαν στο 7-13 και έμειναν ακόμη πιο μακριά από την οκτάδα, που αρχίζει να μοιάζει... απίθανος στόχος. Στο 9-11 ανέβηκαν οι Ιταλοί που επέστρεψαν στις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός για 25 λεπτά, βρέθηκε στο -14, όμως από τα μέσα της τρίτης περιόδου έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πέρασε μπροστά στις αρχές της τέταρτης (55-57). Κάπου εκεί, κόλλησε στην επίθεση για σχεδόν έξι λεπτά και βρέθηκε πάλι στο -12 (69-57), γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, όντας βασικός παράγοντας στην ανατροπή του Παναθηναϊκού. Πολύ καθοριστικός σε αυτό το διάστημα ήταν και ο Ματέους Πονίτκα, που 13 πόντους με μεγάλα σουτ. Χαμηλά έμεινε ο Μπέικον (8π.) στη χειρότερη του εμφάνιση με τα πράσινα.

Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 16 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Μίλος Τεόντοσιτς, που σημείωσε 12 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Πληθωρική εμφάνιση έκανε ο Ντάνιελ Χάκετ (7 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-30, 55-51, 74-64

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr