Μπλέντσο και Μπολ «πλήγωσαν» τον Γιάννη

Σάββατο, 30/1/2021 - 09:46

Ο Λορέντσο Μπολ ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση. Ο Μπλέντσο ήθελε την εκδίκησή του. Το αποτέλεσμα ήταν και οι δύο τους να πρωτοστατήσουν στην νίκη 131-126 απέναντι στα «ελάφια».

Ο Έλληνας άσος τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο μετά από μια κακή εμφάνιση στο πρώτο. Ο απολογισμός του; 38 πόντοι και 11 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 λάθη.

Για τους νικητές ο Μπολ τελείωσε το ματς με 27 πόντους, με τον Μπλέντσο να έχει 25 πόντους με 7 στα 14 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Ινγκραμ με 28 πόντους.

Οι Μπακς ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιάννη να κάνει κακή εμφάνιση και να μένει στους 9 πόντους, την στιγμή που οι γηπεδούχοι έβλεπαν στο καλάθι σαν... βαρέλι και είχαν καλά ποσοστά στα τρίποντα. Η αφύπνιση του Αντετοκούνμπο στο β’ ημίχρονο έδωσε το έναυσμα στα «ελάφια» να μειώσουν τη διαφορά μέχρι και τους έξι πόντους αλλά ένα λάθος του Χόλιντεϊ έβαλε τέλος στην προσπάθεια που κατέβαλαν για την ανατροπή.

Από τα άλλα ματς που έγιναν τα ξημερώματα ξεχωρίζει η νίκη των Τζαζ με 120-101 επί των Μάβερικς με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι σε καλό βράδυ και να τελειώνει τον αγώνα με 32 πόντους. Για την ομάδα του Ντάλας ο Ντόντσιτς είχε 25 πόντους.

Μεγάλη νίκη και για τους Νετς στην Οκλαχόμα χωρίς τον Ντουράντ. Επικράτησαν με 147-125 με τους Ίρβινγκ και Χάντερ να τελειώνουν το ματς με 25 πόντους. Έτσι οι Νετς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-8.