Νέα γκέλα για την... άρρωστη Μπαρσελόνα

Κυριακή, 1/11/2020 - 08:30

Βαριά άρρωστη η Μπαρσελόνα, κόλλησε στο 1-1 με την Αλαβές εκτός έδρας και χάνει σημαντικό έδαφος στην κούρσα για τον τίτλο με το «καλημέρα».

Οι Καταλανοί συμπλήρωσαν 4 σερί ματς δίχως νίκη (0-2-2) και πραγματοποιούν τη χειρότερη εκκίνησή τους στη La Liga από το 2002-03 (με μόλις 8 πόντους σε 6 αγώνες).

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν στο 31’ με τον Ριόχα, μετά από τραγικό λάθος του Νέτο, ενώ οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν στο 63’ με τον Γκριζμάν, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν όπως έπρεπε το αριθμητικό αβαντάζ που είχαν στο τελευταίο ημίωρο.

Η Μπαρσελόνα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και επιχείρησε να ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο ο Φατί (13’) και ο Γκριζμάν (20’) αστόχησαν από πλεονεκτικές θέσεις.

Από την άλλη, οι παίκτες της Αλαβές έψαξαν το γκολ μέσω αντεπιθέσεων και στο 17’ ο Έντγκαρ Μέντεθ απείλησε τον Νέτο.

Η ομάδα του Ματσίν ευτύχησε να προηγηθεί στο 31’ (1-0), σε μια φάση που ο γκολκίπερ Νέτο έκανε τραγικό λάθος και έδωσε τη δυνατότητα στον Ριόχα να του κλέψει την μπάλα και να πλασάρει σε κενή εστία.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο η Μπάρσα εμφανίστηκε βελτιωμένη μετά την ανάπαυλα, αφού ο Κούμαν την έκανε πιο επιθετική.

Στο 54’, οι Καταλανοί άγγιξαν το 1-1, με τον Φάτι να πλασάρει άουτ. Οχτώ λεπτά αργότερα (62’), ο Χότα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τους Βάσκους με 10 παίκτες.

Την εν λόγω εξέλιξη εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι, που ισοφάρισαν στο 63’ με τον Γκριζμάν να κερδίζει την κόντρα και να πλασάρει σωστά τον Πατσέκο.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες της Μπαρσελόνα κατασκήνωσαν έξω από την περιοχή της Αλαβές, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα.

Στο 65’, ο Πατσέκο έδιωξε εντυπωσιακά το πλασέ του Μέσι μέσα από την περιοχή, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε «όχι» στις προσπάθειες των «μπλαουγκράνα» με Ντεστ (87’) και Πιάνιτς (88’) κρατώντας το 1-1 μέχρι τέλους.