Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό που βρίσκεται σε κάθετη... πτώση

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο στην Αναντολού Εφές, η οποία πάτησε το γκάζι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη τους και τους νίκησε 75-65, για τους ρίξει στο 12-11 και πλέον να τους «σβήσει» τις ελπίδες για την τετράδα, αφού υπερκάλυψε και το -7 (88-81) της ήττας της στο ΣΕΦ.

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Τίμα, Γουίλιαμς-Γκος και Γουέμπερ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Κακές επιλογές στην επίθεση και πολύ… αναιμική άμυνα για τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού και γι’ αυτό η Εφές πήγε στο +7 (10-3). Στη συνέχεια, ο Γουέμπερ κρατούσε τους Πειραιώτες, αλλά οι Τούρκοι με απανωτά τρίποντα πήγαν στο +9 (18-9), στα μισά. Ωστόσο, τα τελευταία πέντε λεπτά ανήκαν στους παίκτες του Μπλατ. Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα άφησαν χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους και αξιοποιώντας τον Μιλουτίνοφ αρχικά και τον ΛεΝτέι μετά μέσα στη ρακέτα, έκαναν ένα 13-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (18-22).

Με την ίδια φόρα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με σερί κλεψίματα και ορεξάτο τον Βεζένκοβ πήγε στο +8 (18-26), στο 12’. Στη συνέχεια, η Εφές ανέβασε τον ρυθμό του ματς, χτυπώντας με τον Πλάις, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας, έχοντας μπροστάρη τον Στρέλνιεκς (27-34). Όμως, από το 16’ και μετά, οι παίκτες του Μπλατ «μπλόκαραν» στην επίθεση, έκαναν λάθη, με τον Άντερσον από την άλλη να κουβαλά την ομάδα του Αταμάν και να ισοφαρίζει (34-34), μέχρι το 19’. Η μοναδική αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν μία ελεύθερη βολή του Γουίλιαμς-Γκος, με τον Μερμάν στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου να στέλνει τους γηπεδούχους προηγούμενους 36-35, στα αποδυτήρια.

Τρομερά άστοχος ήταν ο Ολυμπιακός στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και σαν να μην έφτανε αυτό δεν εκμεταλλευόταν ούτε τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ. Από την άλλη, η Εφές χτυπούσε με κάθε τρόπο και την κακή άμυνα των «ερυθρόλευκων» με τον Λάρκιν και έτσι κατάφερε να ξεφύγει στο +10 (47-37), στο 24’. Με τους Παπανικολάου και Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες πήραν μία «ανάσα» (47-42), με τον Λετονό να συνεχίζει… ζεστός και να φέρνει το ματς στο καλάθι (51-49), στο 28’. Ωστόσο, τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους για τους παίκτες του Μπλατ στον εναπομείναντα χρόνο, με τον Σίμον να στέλνει τους Τούρκους στο +7 (56-49), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Εφές να κάνει ένα 4-0, για το +11 (60-49). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν με κάποιες καλές άμυνες και με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, μείωσαν στους τρεις (62-59), στο 34’. Ωστόσο, δεν συνέχισαν το ίδιο καθώς ήταν πολύ άστοχοι, με τους Τούρκους να βλέπουν τον Λάρκιν να τους στέλνει στο +9 (68-59), στο 36’. Ο Γουίλιαμς-Γκος προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά τους Πειραιώτες, αλλά η ρακέτα τους εξακολουθούσε να ήταν ανοικτή… διάβαση και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν ακόμη και στο +10 (73-63), στο 38’, όπου ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη που ήρθε με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65