Νέα νίκη για την Άρσεναλ που πλησιάζει στην πρώτη τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ

Κυριακή, 25/11/2018 - 17:55

Με τον κλασικό φετινό της τρόπο (γκολ στην επανάληψη), η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπόρνμουθ (1-2) και επέκτεινε το αήττητο σερί της στα 17 παιχνίδια!

Το κυρίαρχο ερώτημα που τίθεται στον πλανήτη Άρσεναλ αφορά μόνο ένα πράγμα: «Είναι καλύτερη ή όχι με τον Έμερι στον πάγκο της»; Η απάντηση δεν μπορεί να είναι μονολεκτική. Οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται και φέτος στην 5η θέση, όμως στην πραγματικότητα είναι σε απόσταση επαφής με την πρώτη τετράδα. Κερδίζουν δύσκολα, αλλά το κάνουν με τον δικό τους τρόπο που χτίζει χαρακτήρα. Μολονότι δεν ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο σε κανένα από τα 13 φετινά ματς της Premier League, εντούτοις έχει βρει τρόπο να κερδίσει τα 8 εξ’ αυτών. Κάτι τέτοιο συνέβη και στο «Ντιν Κορτ».

Η Άρσεναλ ξεκίνησε πολύ δυνατά, είχε δοκάρι στο 8ο λεπτό με τον Τορέιρα, βρήκε νωρίς το προβάδισμα χάρη σε ένα freak αυτογκόλ από τον Λέρνα (30’), όμως πάλι δεν μπήκε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ένα τέλειο πλασέ του Κινγκ έκανε το 1-1.

Η Άρσεναλ όμως με τον Έμερι στον πάγκο βρίσκει ένα τρόπο να διαβάζει καλύτερα τα ματς και να γίνεται καλύτερη όσο περνάει ο χρόνος. Στο 67ο λεπτό ο Ιγουόμπι σημάδεψε το τρέξιμο του Κολάσινατς στην πλάτη της άμυνας, εκείνος με την μία σέντραρε στην καρδιά της περιοχής και ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 1-2, σε μία αυτοματοποιημένη φάση που θύμισε την παλιά καλή Άρσεναλ.

Κάπως έτσι οι κανονιέρηδες διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 17 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις κι εντελώς αθόρυβα, πλησίασαν στον πόντο την Τσέλσι των αμέτρητων επαίνων. Μήπως όλοι μας έχουμε υποτιμήσει αρκετά τον Ουνάι Έμερι και την Άρσεναλ του;