Νιγηρία - Αργεντινή 1-2

Τρίτη, 26/6/2018 - 22:53

Δραματικό φινάλε και στον 4ο όμιλο, με την Αργεντινή να προκρίνεται στα τελευταία... πέντε λεπτά κερδίζοντας με 2-1 τη Νιγηρία, αφήνοντας την εκτός συνέχειας. Η «αλμπισελέστε» με δύο υπέροχα γκολ των Μέσι και Ρόχο, κατάφερε στο φινάλε (κυριολεκτικά) των ομίλων να πετύχει την πρώτη της νίκη και να πάρει αυτή την πρόκριση. Ο Μόουζες το γκολ της Νιγηρίας, απ' το σημείο του πέναλτι.

Για κάτι τέτοια βλέπεις Μουντιάλ. Με όλο το γήπεδο να είναι στο κόκκινο από το άγχος για την Αργεντινή και τη μισή υφήλιο να προσεύχεται για τον Μέσι, εμφανίστηκε από το πουθενά σε θέση σέντερ φορ ο Ρόχο. Και ναι, αυτός ο αριστεροπόδαρος αμυντικός το τελείωσε στην κίνηση με μία επαφή με το δεξί, διδάσκοντας σε Ιγουαΐν, Αγουέρο, Ντι Μαρία και τα άλλα παιδιά, πώς μπαίνουν τα μεγάλα γκολ. Το δικό του ήταν εκείνο που γλίτωσε από το έμφραγμα τους Αργεντινούς και με το 2-1 επί της Νιγηρίας, τους έστειλε στην επόμενη φάση.

Στο 8ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε κάθετα στον Ταλιάφικο αλλά εκείνος σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 9’ το σουτ του Μούσα από μακριά, πέρασε λίγο άουτ. Και στο 14ο λεπτό ο Μπανέγα έβγαλε φοβερή κάθετη μπάλα, ο Μέσι κατέβασε ιδανικά και με σουτ από δεξιά έκανε το 0-1. Στο 30’ ο Ντι Μαρία κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με τον Μέσι να εκτελεί και να σημαδεύει το δοκάρι του Ουζόχο (βρήκε και λίγο την μπάλα).

Η Νιγηρία μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, ο Μασεράνο τράβηξε τον Μπαλογκούν σε ένα κόρνερ και  ο Τσακίρ αφού είδε και το VAR, έδωσε πολύ αυστηρό πέναλτι. Και ο Μόουζες από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1.

Στο 71’ το σουτ του Ιγκαλό από μακριά, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 76’ μετά από μια περίεργη φάση σε διώξιμο του Ρόχο στην οποία ο Τσακίρ είδε το VAR για πιθανό πέναλτι, ο Ιγκαλό έπιασε φοβερό σουτ που έξυσε το δοκάρι του Αρμάνι. Στο 80’ ο Ρόχο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και  ο Ιγουαΐν από κοντά πλάσαρε πολύ άσχημα, ενώ στο 83’ ο Ιγκαλό κέρδισε τις κόντρες και βγήκε μόνος με τον Αρμάνι αλλά ο Αργεντινός έσωσε την ομάδα του.

Και στο 86ο λεπτό, ο Μερκάδο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Ρόχο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-2.

Νιγηρία (Γ. Ρορ): Ουζόχο, Εκόνγκ, Μπαλογκούν, Ομερούο (90' Ιβόμπι), Ν'Ντιντί, Ομπι-Μίκελ, Ετέμπο, Ιντόβου, Μόουζες, Μούσα (90' Νουάνκο), Ιεανάτσο (46' Ιγκάλο)

Αργεντινή (Χ. Σαμπάολι): Αρμάνι, Οταμέντι, Ρόχο, Μπανέγα, Ταλιάφικο (81' Αγουέρο), Μασεράνο, Ενσο Πέρες (60' Παβόν), Μπανέγα, Ντι Μαρία (72' Μέσα), Μέσι, Ιγουαΐν.