Νίκη στη Γένοβα με γκολ του Ρονάλντο για τη Γιουβέντους (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/12/2019 - 00:46

Η ανεβασμένη Σαμπντόρια από τη νίκη στο ντέρμπι ντελα Λατέρνα κόντρα στη Τζένοα υποδέχθηκε στο Λουίτζι Φεράρις τη Γιουβέντους, η οποία ήθελε τη νίκη για να παραμείνει στην κορυφή και να μεταφέρει το άγχος στην Ίντερ (η οποία πρέπει να νικήσει την Τζένοα αν θέλει να υπάρχει συγκατοίκηση στην κορυφή της Serie A).

Οι μπιανκονέρι πέρσασαν το εμπόδιο των μπλουτσερκιάτι και έφεραν εις πέρας την αποστολή τους. Η ομάδα του Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν ο Πάουλο Ντιμπάλα με τρομερό σουτ με το αριστερό στην κίνηση εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αλέξ Σάντρο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν' αντιδράσει, Αουντέρο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο για την ισοφάριση στο 35'. Οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ της Γηραιάς Κυρίας έχασαν την μπάλα, η Σαμπντόρια ξεκίνησε αντεπίθεση, ο Καπράρι εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα και νίκησε τον Μπουφόν μέσα από την περιοχή.

Η χαρά των Γενοβέζων δεν κράτησε πολύ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45') ο Αλέξ Σάντρο έβγαλε ακόμη μία εκπληκτική σέντρα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήδηξε στο... Θεό στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Σκορ που έμελλε ν' αποδειχθεί και τελικό.