Νίκησε εύκολα την Ένωση η ΑΕΛ

Δευτέρα, 12/2/2024 - 21:21

Με νίκη για την Payabl. EKA ΑΕΛ, έπεσε η αυλαία για τη 18η αγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», η ομάδα της Λεμεσού, κέρδισε την Ένωση και έτσι, έφθασε στη 10η φετινή νίκη της, ενώ η Ένωση δέχθηκε την 14ης της ήττα.

Το τελικό σκορ ήταν 86-42, ενώ στο ημίχρονο, η μετέπειτα νικήτρια προηγήθηκε με 59-24 και είχε για κορυφαίο τον Flowers (18 πόντοι, 9/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και αρχικά προηγήθηκε με 11-0. Στη συνέχεια η Ένωση έδειξε σημάδια αντίδρασης, καθώς μείωσε σε 14-10, αλλά έπειτα ήταν και πάλι η ΑΕΛ που κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και έτσι, δημιουργώντας ένα σερί 13-2, προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 27-12.

Όμως το σερί της γηπεδούχου είχε και συνέχεια στις αρχές της 2ης περιόδου καθώς ανέβηκε στο 24-2, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, το σκορ να πάει στο 38-12, λίγο πριν το χρονόμετρο δείξει το 14`.

Στο 15`, η διαφορά ήταν και πάλι στο +26, πάντα για την ΑΕΛ, ενώ στη συνέχεια η τιμή της, ανέβηκε στους 31, όταν το σκορ πήγε στο 48-17 και παρότι ήταν ακόμη πολύ νωρίς, η κατάσταση είχε δυσκολέψει αρκετά για την ομάδα του Παραλιμνίου.

Νέο άνοιγμα της διαφοράς λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου (+37 με το σκορ στο 59-22), ενώ στο 20`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 59-24.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι κατά το 3οτου κομμάτι, με τις δυο ομάδες να παρουσιάζουν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και σε συνδυασμό με τον αργό ρυθμό που υπήρχε στο παιχνίδι σε αυτό το χρονικό διάστημα, δεν έγινε και κάποια αξιοσημείωτη διακύμανση.

Χαρακτηριστικό δε, ήταν και το χαμηλό επί μέρους σκορ, που ήταν 10-8 για την ΑΕΛ, η οποία στο 30`, προηγήθηκε με 69-32.

Με τη διαφορά στους 37 πόντους, ήταν βέβαια πολύ δύσκολο να άλλαζε κάτι ενόψει της 4ης και τελευταίας περιόδου. Ουσιαστικά, όλα είχαν κριθεί από το ημίχρονο.

Λίγο πριν το 34`, η διαφορά έφθασε στους 43 πόντους (75-32), ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν 86-42.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 59-24, 69-32, 86-42.

PayablEKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 9 (2), Shepherd 5 (1), Μονιάτης 2, Makuoi 17, Flowers 18, Βάκης 4, Mc Clure, Μύθιλλος 5, Αρμακόλας 11 (3), Εύζωνας 2, Χριστοφίδης 3, Γεωργίου 10 (1).

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Χάτι Ελχάτζ): Abram 10 (2), Cheeseman 15, Henderson 10 (2), Χαραλάμπους 5 (1), Αλεξάνδρου, Ισαάκ, Παναγιώτου, Παπαγεωργίου 2, Δ. Χ`Κωνσταντής, Κ. Χ`Κωνσταντής.