Νίκησε η Σίτι και πάει «φορτσάτη» στο ντέρμπι κορυφής

Κυριακή, 30/12/2018 - 18:15

Δύο ήττες συνεχόμενες μετρούσε στην Premier League η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στις Κρίσταλ Πάλας (3-2) και Λέστερ (2-1) και μάλιστα αμφότερες με ανατροπή.

Στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Σαουθάμπτον, οι «Πολίτες» απέφυγαν τις παγίδες, προηγήθηκαν και νίκησαν στο τέλος με 3-1, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό "τρίποντο" τέσσερις ημέρες πριν από το ντέρμπι με την Λίβερπουλ.

Με το «διπλό» στο γήπεδο των «Αγίων», η δεύτερη πλέον Σίτι (ξεπέρασε την Τότεναμ), θα υποδεχθεί στην έδρα της τους αήττητους «κόκκινους» (3/12, 22:00), όντας επτά βαθμούς πίσω τους.

Όσον αφορά το αποψινό παιχνίδι, η Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Νταβίντ Σίλβα στο 10', ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τον Χόιμπγιερκ στο 37', αλλά κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη πριν βγει το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Συγκεκριμένα, ο Γουόρντ - Πρόουζ παραβίασε την εστία της ομάδας του στο 45', ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγκουέρο έκανε τρία τα γκολ της ομάδας του με κεφαλιά.