Νίκησε τη Βενεζουέλα και πανηγύρισε ιστορική πρόκριση η Γεωργία

Τετάρτη, 30/8/2023 - 12:45

Ιστορική νίκη για τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, καθώς επικράτησε 70-59 της Βενεζουέλας στην Οικινάουα και «τσέκαρε» το εισιτήριό της για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Άμυνα για σεμινάριο από τους «σταυροφόρους», που συνάντησαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο από την ομάδα της Νότιας Αμερικής. Το σύνολο του Ηλία Ζούρου πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 11-0 έχτισε μία διψήφια διαφορά (40-21), στο 18’, βάζοντας τις γερές βάσεις για το ματς.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους νικητές να αφήνουν χώρο στον αντίπαλό τους, από το τέλος της τρίτης περιόδου, ώστε να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά. Παράλληλα, έριξαν ρυθμούς στην επίθεση, αφού η έκβαση του παιχνιδιού είχε κριθεί νωρίς.

Για τη Γεωργία, ο Τορνίκε Σενγκέλια έκανε μαγική εμφάνιση, σταματώντας στους 22 πόντους (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές). Από εκεί και πέρα, πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Γκόγκα Μπιτάτζε, που κατέγραψε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τη Βενεζουέλα, διασώθηκαν μόνο ο Νέστορ Κολμενάρες και ο Χοσέ Ματεράν, αμφότεροι με 12 πόντους, ενώ ο Χέισλερ Γκιγιέντ σημείωσε 8 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-23, 59-44, 70-59