Νίκησε τη Δανία και πέρασε στους «16» με... οδηγό τον Εμπαπέ η Γαλλία

Σάββατο, 26/11/2022 - 19:56

Η Γαλλία επικράτησε της Δανίας με 2-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και... σφράγισε το εισιτήριο για την φάση των «16».\

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «τρικολόρ» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε αξιόλογες ευκαιρίες, χωρίς όμως να τις εκμεταλλεύεται.

Οι φιλοξενούμενοι προσέγγισαν πιο αμυντικά το παιχνίδι και επέλεξαν να προσέξουν τα μετόπισθεν και να απειλήσουν στην κόντρα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους τυπικά γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ, με τον Εμπαπέ στο 61ο λεπτό.

Η Δανία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ισοφάρισε 7 λεπτά αργότερα, με τον Κρίστενσεν.

Στην συνέχεια ο ρυθμός ήταν υψηλός, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Εντέλει η Γαλλία βρήκε το τέρμα στο 86ο λεπτό, με τον Εμπαπέ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «τρικολόρ» παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 3η με έναν βαθμό.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Γαλλία αντιμετωπίζει την Τυνησία (30/11, 17:00) και η Δανία την Αυστραλία (30/11, 17:00).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς – Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ – Τσουαμενί, Ραμπιό – Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Εμπαπέ – Ζιρού.

Δανία (Κάσπιερ Γιούλμαντ): Σμάιχελ – Άντερσεν, Νέλσον, Α. Κρίστενσεν – Ρ. Κρίστενσεν, Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μέλε – Λίντστρεμ, Κορνέλιους, Ντάμσγκααρντ.