Νίκησε ξανά την ΑΕΚ η Άντβερπ και την έστειλε στο Europa League

Τετάρτη, 30/8/2023 - 23:57

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την Άντβερπ στην «OPAP Arena» με 1-2, όμως το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται στους ομίλους του Europa League.

Το τέρμα που… πάγωσε τη Νέα Φιλαδέλφεια για τους Βέλγους σημείωσε ο Κερκ στο 73'. Σε μια φάση που ξεκινάει από πλάγιο, ο Μπαλικουϊσά έκανε το γύρισμα στον Κερκ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η «Ένωση» έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Σέρχιο Αραούχο (90’). Έπειτα από γέμισμα του Ελίασον από τα δεξιά ο Αργεντινός έκανε το κοντρόλ και το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Μπουτέ έπεσε σωστά, αλλά δε μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν για να σκοράρουν το γκολ που θα τους έστελνε στην παράταση, ωστόσο η Άντβερπ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και με τον Μπαλικουϊσά έκανε το 1-2 στο 90+4' και «σκότωσε» τα όνειρα της «Ένωσης» για τα… αστέρια.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες και ειδικά στο πρώτο μέρος κατάφεραν να επιβληθούν. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι έφτασαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν στο 61ο λεπτό, σπαταλώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.

Ο Μπαλικουϊσά έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά στη μικρή περιοχή, αλλά ο Μούχα από κοντά δε μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς την εστία από κοντά.

Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, όπου βρίσκεται ήδη ο Παναθηναϊκός.