Ντέρμπι από τα παλιά και μοιρασιά στο «Αμμόχωστος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/8/2017 - 19:44

Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στο πρώτο Βαρωσιώτικο ντέρμπι της χρονιάς. Το σκορ άνοιξε ο Ράγιος στο 16΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η Νέα Σαλαμίνα απαντησε με τον Ντάμαχου στο 74΄ με κεφαλιά.

Αναλυτικά οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα 13΄ λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να αμύνονται σωστά και να αναχαιτίζουν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους.

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας θα έρθει για την Ανόρθωση στο 13΄με τον Καμαρά, όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή κατέληξε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ρόνι Λέβι δεν θα αστοχήσουν. Ο Ράγιος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά οι μπάλα πέρασε από μια ομάδα παικτών και κατέληξε στα δίκτυα του Βεσελόφσκι κάνοντας το 1-0 για την «Κυρία».

Παρά την αλλαγή σχηματισμού από τον Λιάσο Λουκά από 4-2-3-1 σε 4-4-2 βάζοντας τον Σανγκόι δίπλα από τον Μακρίεφ οι Ν. Σαλαμίνα δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Αρούς μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Η πρώτη της ευκαιρία θα έρθει έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Σανγκόι πλάσαρε η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπριτζίτο όμως το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Αρούς.

Στο 55΄ οι «ερυθρόλευκοι» θα χάσουν μοναδική ευκαιρία. Μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έσκασε στην μικρή περιοχή του Αρούς, ο Μακρίεφ πλάσαρε όμως η μπάλα κτύπησε στον συμπαίκτη του Κάκκο και έφυγε μακριά.

Η Νέα Σαλαμίνα επέβαλε τον ρυθμό της χάνοντας ακόμη δυο ευκαιρίες με τους Μπριτζιτο και Σανγκόι στο 59΄ και 61΄ αντίστοιχα.

Η Ανόρθωση μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα, χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Καμαρά στο 67΄. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι με δημιουργό τον Ισπανό επιτελικό μέσω και εκτελεστή τον Γκάτσεφ η «Κυρία» θα χάσει κλασσική ευκαιρία, αφού ο Βούλγαρος θα χάσει γκολ σε κενή εστία στέλνοντας την μπάλα έξω.

Η Ανόρθωση όμως θα πληρώσει την αστοχία της με ισοφάριση από την Νέα Σαλαμίνα.

Στο 73΄ο Μπριτζίτο έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, πέρασε στον Σανγκόι, ο Αργεντινός σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Νταμάχου κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά την ισοφάριση έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, όμως η Νέα Σαλαμίνα είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 86΄ με τον Καρώ. Ο Σανγκόι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά ο Κύπριος αμυντικός πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Ν. Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ, Μακρίεφ, Σανγκόι (88'Σιαθάς), Κυπριανού (52'Κάκκο), Νταμάχου, Μανογιάν, Γκράσι, Μπριτζίτο, Άντερσον.

Ανόρθωση: Αρούς, Σίλντενφελντ, Ράγιος, Μπανταλόφσκι, Σεχού, Παλάνκα, (65'Γκάντσεφ) Βίκτορ, Καμαρά, Αμπντουλαγιέφ (83'Άλβες), Πράνιτς, Ντουγκλάο.