Ντέρμπι Λεμεσού: «Γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα πρόκρισης με... Χουράδο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/4/2019 - 17:59

Ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο Τσίρειο με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα. Σκόρερ για την ομάδα του Κέρκεζ και πάλι ο Κέρκεζ ο οποίος βρήκε δίκτυα δύο φορές (40’, 81’ πεν.) Για τον Απόλλωνα ισοφάρισε προσωρινά ο Ψύχας στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ με αυτή τη νίκη απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης μιας και ήταν τυπικά φιλοξενούμενη στο σημερινό παιχνίδι.

Υπενθυμίζουμε πως οι επαναληπτικοί ημιτελικοί θα γίνουν την Τετάρτη 17 Απριλίου, ενώ ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 22 του Μάη και θα μεταδοθεί αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο να μην αξιώνουν κάποια σημαντική τελική μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Ζελάγια λίγο έξω από την περιοχή στο 20ο λεπτό έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 40ο λεπτό μετά από φάουλ ο Άλεξ γέμισε στην περιοχή με τον Χουράδο να πιάνει την κεφαλιά καταφέρνοντας να βάλει μπροστά την ομάδα του.

α

Ο Πέδρο γέμισε στην περιοχή στο 47ο λεπτό, ο Σκέμπρι έκανε του σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι πριν μαζέψει τελικά ο Βοζίνια.

Στο 50ο λεπτό. αρχικά ο Ζελάγια απέναντι από τον Βοζίνια έκανε το κακό πλασέ ενώ στη συνέχεια και ο Σαρδινέρο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χουράδο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά το σουτ του κόντραρε στο πόδι του Ρομπέρζ κι η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκοντάλ πήρε τη κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαφράνς πήρε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση όμως ο Βάλε έσωσε εντυπωσιακά τον Απόλλωνα.

Στο 75ο λεπτό ο Απόλλωνα έφερε το ντέρμπι στα ίσα με τον Πέτρο Ψύχα. Ο Σαρδινέρο με καταπληκτική κάθετη μπαλιά βρήκε το νεαρό ποδοσφαιριστή ο οποίος νίκησε τον Βοζίνια.

α

Στο 79ο λεπτό ο Αντρέας Αβραάμ ανατράπηκε από τον Πέτρο Ψύχα στα όρια της μεγάλης περιοχής με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χουράδο στο 81ο λεπτό ο οποίος ξανά έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού καθώς έκανε το 2-1.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (Σελίμοβιτς 67’), Μάρκοβιτς, Σακέτι, Σκέμπρι (Βασιλειάδη 85’), Σαρδινέρο, Παπουλής (Ψύχας 60’), Ζελάγια

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ (Γκοντάλ 33’), Τεϊσέιρα, Γκαζντανιάγκα (Φιντέλις 73’), Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Άλεξ Ντα Σίλβα (Αντάμοβιτς 64’), Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο, Νιλς Τεξέιρα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Με αιχμές για τα γκολ της ΑΕΛ και το κατά πόσο έπρεπε να μετρήσουν μίλησε ο Σωφρόνης ενώ από την άλλη ο Κέρκεζ δήλωσε ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει για την πρόκριση.

Αναλυτικά

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνα): «Παιχνίδι κυπέλλου. Δεν ξέρω τι είδαμε ακόμα. Δε νομίζω πως υστερούσαμε αλλά βρεθήκαμε να χάνουμε σε στιγμή που μπορούσαμε να σκοράρουμε. Υπάρχει εκεί το τι είδαμε γιατί τα γκολ παίζουν σημαντικό ρόλο. Θα προσπαθήσουμε να τα ανατρέψουμε. Δεν είναι δική μας ευθύνη που δεχθήκαμε αυτά τα γκολ. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Είναι το πρώτο παιχνίδι και τίποτα δεν τελείωσε. Πολύ καλό παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες και πίεση και από τις δύο ομάδες. Ότι έγινε στο παιχνίδι μένει εδώ. Ακολούθησαν το πλάνο οι παίκτες μου, τους αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση και αξίζαμε τη νίκη. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Καλή τύχη στον Σωφρόνη και θα τα πούμε σύντομα».

Αντρέας Αβραάμ (ΑΕΛ): «Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι. Παίζαμε με μια ομάδα που απέδειξε πόσο μεγάλη και καλή είναι τα τελευταία χρόνια. Πολύ σημαντικά τα δυο εκτός έδρας γκολ. Περάσαμε δύσκολες στιγμές αλλά η ομάδα δείχνει να επανέρχεται και μπορούμε να ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες.

Για το κακό διάστημα που ξεπεράστηκε: «Δουλέψαμε πάρα πολύ. Στις προπονήσεις δίνει ο καθένας τον καλύτερο εαυτό του. Το παιχνίδι αυτό ήταν μια καλή στιγμή για να μπορέσουμε να πάμε καλύτερα».

Για το μυστικό της σεζόν: «Από την αρχή είπαμε πως στα αποδυτήρια πρέπει να υπάρχει καλό κλίμα και το πετύχαμε. Είμαστε μια ομάδα που τα δίνουμε όλα σε κάθε παιχνίδι και φαίνεται στο γήπεδο με όσα κάναμε με πρωτάθλημα και κύπελλο. Αφήνει αυτή η ομάδα υποσχέσεις για το μέλλον».

Για τους στόχους: «Με την έξοδο στην Ευρώπη και το κύπελλο θα είναι μια πετυχημένη χρονιά για τον κόσμο».

Αριάδνη Γενεθλίου (ΑΕΛ): «Νομίζω αξίζουν συγχαρητήρια οι ποδοσφαιριστές μας. Ήταν το πρώτο παιχνίδι και θα πρέπει να ήμαστε συγκρατημένοι για τον επαναληπτικό. Έχουμε και σημαντικό αγώνα πρωταθλήματος που ακολουθεί, είχαμε και δύο αναγκαστικές αλλαγές. Ήταν μια κακή παρένθεση οι ήττες που είχαμε και ευελπιστούμε πως έχει κλείσει. Όλοι οι ποδοσφαιριστές συντελούν στην συλλογική δουλειά που γίνεται. Θέλουμε να πάμε τελικό, καταβάλλεται πολύ μεγάλη προσπάθεια, αλλά υπάρχει και ο επαναληπτικός. Είναι πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε για τους τραυματίες. Είναι πολύ σημαντικό πως όλοι οι παίκτες λειτουργούν ομαδικά και στις νίκες και στις ήττες. Υπάρχει πάθος και οικογενειακό κλίμα σε όλους».