Ο Ανγκούλο της έδωσε βαθμολογικές «ανάσες» (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Πάφος κατάφερε να επικρατήσει στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της Δόξας με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ανγκούλο στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δέχθηκαν αρκετή πίεση από την Δόξα.

Πλέον, η Πάφος προσπερνά την Δόξα στην βαθμολογία, μιας και πάει στην 8η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς είναι 9η στους 20 βαθμούς.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Μιτρέα της Δόξας δέχθηκε την κόκκινη κάρτα μετά την λήξη της αναμέτρησης καθώς τα άναψαν τα αίματα και χρειάστηκε η επέμβαση μέχρι και τον ανθρώπων ασφαλείας του γηπέδου.

Αρχικά στο 3ο λεπτό ο Νέμετς έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω στην πρώτη αξιόλογη στιγμή στην αναμέτρηση.

Στο 11ο λεπτό η Δόξα έγινε για πρώτη φορά απειλητική, με τον Λουίς Κάρλος ο οποίος έκανε το σουτ αλλά έκοψε ο Καρώ.

Στο 35ο λεπτό ο Ράσιτς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καλό και δεν απειλήθηκε ο Γκρεμσλ.

Στο 37’ η Δόξα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ζατλ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 55ο λεπτό ο Ράκελς έδωσε στον Ανγκούλο κι αυτός με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0 για την Πάφο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Χατζηβασίλης επιχείρησε πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Μολ απέκρουσε εντυπωσιακά και έσωσε την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό ο Ανγκούλο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά με τον Νέμετς να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Πάφος: Μολ, Καρώ (Σιρόκ 51'), Χολτ, Ράσιτς, Ζάντερ (Φιλιώτης 91'), Φόλμπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 77'), Νέμετς, Ράκελς

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα (Μπόλιεβιτς 60'), Μουκτάρης, Τίνκου, Λούις Κάρλος, Χατζηβασίλης, Ζατλ (Παπαφώτης 71'), Μιτρέα, Σωτηρίου, Νελσίνιο, Μπατίν