Ο ΑΠΟΕΛ έριξε τεσσάρα στην Ανόρθωση και συνεχίζει το τρελό σερί του (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/1/2019 - 20:57

Νέα νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα (6η συνεχόμενη) καθώς επικράτησε εντός έδρας 4-0 της Ανόρθωσης. Τα γκολ για τους πρωταθλητές πέτυχαν οι Νατέλ, Μοράις, Ιωάννου και Σόουζα.

Πολύ λίγες φάσεις στον αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που βρήκε και πέτυχε μια σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη.

Από την άλλη πλευρά η Ανόρθωση είχε κάποιες ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να είναι ουσιαστική και μοιραία δέχθηκε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την Ανόρθωση μόλις στο 3΄ με τον Ντούρις να μπαίνει με την μπάλα στην περιοχή, όμως η πίεση του Βούρου και η απόκρουση του Βάτερμαν στερούν από την «Κυρία» το γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα θα καταφέρει να σκοράρει με τον Νατέλ, ο οποίος με απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίκτυα του Βάργκιτς.

Δυο λεπτά αργότερα η «Κυρία» θα απειλήσει με τον Μικελντάντζε, το παράλληλο όμως γύρισμα του έφυγε μακριά από την εστία του Βάτερμαν.

Σταδιακά μετά το 25ο λεπτό ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τα σκληρά μαρκαρίσματα και το παιχνίδι κέντρου να κυριαρχεί. Η Ανόρθωση κρατούσε την μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η «Κυρία» θα απειλήσει με τον Μπεσάτ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω.

Στο 56΄ η Ανόρθωση θα φτάσει πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Μικελντάντζε. Κατσιαράβα και Μικελντάντζε συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και μακριά.

Στο 63΄ ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ενσούε από τον Πράνιτς. Ο Μοράις να αναλάβει την εκτέλεση και θα ευστοχήσει κάνοντας το 2-0 και δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» θα πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Ιωάννου. Ο Νατέλ ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών της «Κυρίας» έκανε τον σουτ, ο Βάργκιτς έδιωξε  με τα πόδια, ο Ιωάννου πήρε το «ριμπάουντ» και με σουτ «έγραψε» το 3-0.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΑΠΟΕΛ θα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Σόουζα. Ο Μπάλοχ έκανε το σουτ, ο Βάργκιτς απέκρουσε ασταθώς και στην συνέχεια από κοντά ο Βραζιλιάνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

AΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Μερκής, Βούρος (88' Ρουέδα), Ιωάννου (80' Καρλάο), Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ (86' Εφραίμ), Μπάλογκ

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Κοφί (85' Κυριάκου), Πράνιτς (72' Εγγλέζου), Βίκτορ, Ράγιος, Μικελτάντζε, Ντούρις (17' Κατσιαράβα)