Ο Απόλλωνας άφησε τους πρώτους του βαθμούς στην Λευκωσία (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/10/2018 - 20:53

Ο Απόλλωνας μετά από πέντε νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα φτάσαμε στην 7η αγωνιστική για να καταγράψει τις πρώτες του απώλειες, αφού έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Δόξα στο Μακάρειο.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Λουίς Κάρλος στο 38΄ , ενώ ο Παπουλής ισοφάρισε στο 79΄ για τους "γαλάζιους".

Ουσιαστικά ο Απόλλωνας πλήρωσε το πολύ μέτριο του πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο μέρος δημιούργησε αρκετές φάσεις και μπορούσε να ανατράψει τα εις βάρους του δεδομένα αν ήταν πιο εύστοχος και τυχερός.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Η πρώτη αξιομνημόνευτη φάση θα έρθει στο 18΄ για τον Απόλλωνα όταν ο Περέιρα απέφυγε τον Γκρεμσλ όμως το πλασέ του επιθετικού των φιλοξενουμένων έδιωξαν οι αμυντικοί της Δόξας.

Στο 25΄ νέο σουτ του Απόλλωνα με τον Πέδρο αποκρούει ο Νελσίνιο ο οποίος απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ο Απόλλωνας σταδιακά προσπαθεί να επιβάλει το παιχνίδι του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 29΄ ο Περέιρα θα απειλήσει από μακριά χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Γκρεμσλ.

Στο 38΄ η Δόξα θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Λουίς Κάρλος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των «γαλάζιων» και από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 40΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει με τον Καραγιόλ, όμως το σουτ του θα διώξει σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

Β΄ ημίχρονο:

Η Δόξα με την  επανέναρξη του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ, το σουτ όμως του Ζατλ από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Βάλε.

Στο 58΄ ο Απόλλωνας θα καταγράψει την πρώτη του μεγάλη φάση στον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Μάρκοβιτς ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 63΄ ήταν η σειρά του Περέιρα να στείλει την μπάλα λίγο έξω μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκρεμσλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της Δόξας θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ την γυριστή κεφαλιά του Παπουλή.

Ο Απόλλωνας ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο μέρος και στο 79΄ μετά από αρκετές χαμένες φάσεις έφτασε στην ισοφάριση με τον αρχηγό του Φώτη Παπουλή. Μετά από σπουδαία κάθετη πάσα του Περέιρα στον Σαρδινέρο, ο Ισπανός έδωσε στον Παπουλή έτοιμο γκολ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Η πίεση των «γαλάζιων» συνέχισε και τα επόμενα λεπτά αφού έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε την νίκη. Στο 83΄ το σουτ του Χάμπου πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Σαρδινέρο ο οποίος αφού ξέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο από τους αμυντικούς σούταρε, όμως ο Γκρεμσλ με διπλή προσπάθεια απέκρουσε.

Στο 87΄ ο Μουκτάρης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Οι εντεκάδες των δυο προπονητών:

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Σαντίκ (94' Παβλόφ), Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (70' Παπαφώτης), Ζατλ (81' Τίνκου), Μιτρέα, Νέλσον

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Σουμά (73' Βασιλείου), Σακέτι (64' Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σκέμπρι (46' Παπουλής), Καραγιόλ, Ζελάγια