Ο Απόλλωνας είναι κυπελλούχος Κύπρου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/5/2017 - 20:29

Ο Απόλλωνας με γκολ-κεφαλιά του Βινίσιους στο 77΄ κατέκτησε το κύπελλο κύπρου για το 2016-2017.

Α΄ Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο γήπεδο θέλοντας να επιβάλουν από την αρχή το παιχνίδι τους. Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαρία στο παιχνίδι. Στο 9ο λεπτό και μετά από κόρνερ, ο Βινίσιους έπιασε ωραίο σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πάρντο. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε λίγα λεπτά αργότερα στο 15΄ με τον Σωτηρίου, όμως το σουτ του απέκρουσαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα σε κόρνερ.

Νέα πολύ καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ στο 21΄ να βρίσκει με απευθείας κόρνερ το δεξί κάθετο δοκάρι του Βάλε.

Ο Απόλλωνας απαντάει στο 25΄, όμως το σουτ του Παπουλή, πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

Νέα σημαντική ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 29΄, η κεφαλιά όμως το Βινίσιους καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

Ο Απόλλωνας σταδιακά ανέβασε ρυθμό και ζήτησε περισσότερο το γκολ από τον αντίπαλο του, χωρίς όμως να το καταφέρει.

Τα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου πέρασαν χωρίς κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα.στο 47' . Ο Πάρντο απέκρουσε σουτ του Ντα Σίλβα και το σουτ του Σαρδινέρο στην επαναφορά πέρασε στα δίκτυα, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφ-σαιτ.

Ο Απόλλωνας ζήτησε περισσότερο το γκολ τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αφού κρατούσε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Στο 62΄ ο Απόλλωνας θα μείνει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Άλεξ Ντα Σίλβα με δεύτερη κίτρ

Ελάχιστες οι φάσεις στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους, αφού κυριάρχησε η δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Σταδιακά ο Απόλλωνας παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές πίεσε τον αντίπαλο του προσπαθόντας να πετύχει ένα γκολ. Θα τα καταφέρει στο 77΄ με τον Βινίσιους, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο, ο οποίος δεν μπόρεσε να  σταματήσει την μπάλα πάρα την προσπάθεια του.

Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του Απόλλωνα ο Μπερτόλιο λίγο έλειψε να κάνει το 1-1 όμως το πλασέ του εντός περιοχής πέρασε μόλις έξω από τα δοκάρια του Βάλε.

Ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν φυσικό  τα επόμενα λεπτά πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Ο Απόλλωνας δίκαια κατέκτησε το τρόπαιο για 9η φορά στην ιστορία του και δεύτερη σερί χρονιά.