Ο Απόλλωνας "ξεχρέωσε" στο ρελαντί το πρώτο (BINTEO)

Τετάρτη, 10/1/2018 - 20:46

Ο Απόλλωνας με γκολ των Σαρδινέρο και Μάγκλιτσα επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Πάφου «ξεχρεώνοντας» το ένα από τα τρία παιχνίδια που χρωστούσε.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Απόλλωνας ευτύχησε στην πρώτη του φάση στον αγώνα στο 18΄ να σκοράρει με τον Σαρδινέρο. Ο Γιάκολις έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Κόπριβετς έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Σαρδινέρο από κοντά δεν είχε πρόβλημα με το κεφάλι να κάνει το 1-0 υπέρ των «κυανολεύκων» της Λεμεσού.

Στο 28΄ ο Χόριτς θα κάνει τραγικό λάθος, ο Γιάκολις θα βγήκε τετ-α-τετ με τον Κόπριβετς το πλασέ του όμως θα διώξει σε κόρνερ ο Τζάνζα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πέδρο έκανε την μπαλιά όμως η κεφαλιά του Μάγκλιτσα πήγε έξω.

Στο 39΄ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Ζάντερ, η μπάλα έφθασε στον Ντα Σίλβα που έκανε το μακρινό βολέ, αλλά ο Κόπριβετς μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 43΄ λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ της Πάφου. Ο Ταραβέλ σκοράρει, αλλα ο βοηθός υπέδειξε πως προηγήθηκε οφ σάιντ. Η επανάληψη όμως δείχνει πως ο Σταύρου που έκανε την μπαλιά δεν ήταν σε θέση οφσάιντ και η υπόδειξη του διαιτητή ήταν λανθασμένη. Ο Ρομπέρζ κάλυπτε τον Σταύρου.

Στο 43΄ και 44΄ ο Απόλλωνας θα φτάσει κοντά στο 2-0, όμως τα σουτ των Πέδρο και Ντα Σίλβα δεν θα βρουν στόχο.

Β΄ ημίχρονο:

Στην πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων θα καταφέρει με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού να σκοράρει με τον Μάγκλιτσα και ουσιαστικά να καθαρίσει τον αγώνα. Ο Κροάτης με πανέμορφο σουτ στην κίνηση μετά από κόρνερ νίκησε τον Κόπριβετς.

Το 0-2 έδωσε την ευκαιρία στον Σωφρόνη Αυγουστή να δώσει χρόνο στον Παπουλή ο οποίος μπήκε στην θέση του Γιάκολις στο 64΄.

Στο 69’υπέροχη κίνηση του Ζαχαρίου, κάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του ΒάλεΣτο 90΄ ο Απόλλωνας θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηβασίλη, την κεφαλιά του οποίου θα διώξει σε κόρνερ ο Κόπριβετς.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Χόριτς, Σικόρσκι, Ντεούλ (62'Ζαχαρίου), Γκάμποβς, Σταύρου (74'Δημοσθένους), Γιαγκουδάκης, Φυλακτού, Ταραβέλ, Τζάνζα, Γκουλόν (26'Πικραμένος).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Σακέτι, Άλεξ (76'Ζελάγια), Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σαρδινέρο (81'Χατζηβασίλης), Γιάκολις (64'Παπουλής), Άλεφ, Μάγκλιτσα.