Ο «Έλληνας Μέσι» και το... άχαστο του Φετφατζίδη (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 16/6/2023 - 14:10
ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ (ΑΡ)

Κατά τη χθεσινή (15/06) Γενική Συνέλευση της ποδοσφαιρικής εταιρίας του ΑΠΟΕΛ, ο Πρόδρομος Πετρίδης ανακοίνωσε πως ο Γιάννης Φετφατζίδης θα αποτελέσει την πρώτη καλοκαιρινή προσθήκη της ομάδας κατά τη μεταγραφική περίοδο.

O 32χρόνος Ελλαδίτης ακραίος επιθετικός ξεκίνησε την καριέρα του τη σεζόν 2009/10 από τον Ολυμπιακό Πειραιώς, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις για μια υποσχόμενη καριέρα. Μάλιστα, χαρακτηρίστηκε από κάποιους και ως ο «Έλληνας Μέσι».

Η εμπειρία της Ιταλίας

Στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο του 2013 πωλήθηκε στην Τζένοα έναντι του ποσού των τεσσάρων εκατομμυρίων ευρώ. Έμεινε ενάμιση χρόνο στην Ιταλία καταγράφοντας 37 συμμετοχές, τέσσερα γκολ και τέσσερις ασίστ. Οι φίλοι της ομάδας θα τον θυμούνται για τα τέρματα που σημείωσε απέναντι σε Ρόμα και Λάτσιο (2013-2014) χαρίζοντας δύο μεγάλα τρίποντα. Τον Γενάρη του 2015 παραχωρήθηκε ως δανεικός στην Κίεβο Βερόνα αλλά μέτρησε μόλις 81 αγωνιστικά λεπτά.

Το ταξίδι στη Σαουδική Αραβία

Μόλις στα 25 του χρόνια ο Φετφατζίδης αποφάσισε να κάνει πράξη κάτι που κάνουν όλοι οι ποδοσφαιριστές σε μεγάλη ηλικία. Υπογράφοντας συμβόλαιο με την Αλ Αχλί, μετακόμισε στη Σαουδική Αραβία γεμίζοντας την τσέπη του. Παρέμεινε στην ομάδα για τρία χρόνια συμπληρώνοντας 100 συμμετοχές, 21 γκολ και 29 ασίστ.

Η επιστροφή στον Ολυμπιακό και το... άχαστο

Μετά από πέντε χρόνια (2018) επέστρεψε στον Πειραιά. Οι συνθήκες δεν ευνόησαν την παραμονή του στο Λιμάνι και τον Γενάρη έμεινε ελεύθερος. Η δεύτερη θητεία του στον Ολυμπιακό χαρακτηρίστηκε από μια φάση. Ένα λάθος που του στιγμάτισε τη ζωή. Ένα στιγμιότυπο που έφερε τη γκρίνια στην εξέδρα και το αγαπημένο παιδί της κερκίδας έγινε ο αποδιοπομπαίος τράγος.

Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό στο Ολυμπιακό Στάδιο θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη των φίλων της ομάδας αλλά και του ίδιου του Φετφατζίδη για την φάση του τελευταίου λεπτού και ενώ το ματς ήταν στο 1-1. Στο 94ο λεπτό ο Γκερέρο έδωσε έτοιμο γκολ στον μεσοεπιθετικό αλλά εκείνο από θέση βολής έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ κάνοντας τον Μαρτίνς να τραβά κυριολεκτικά τα μαλλιά του.