Ο Εμπαπέ έφερε την Παρί αγκαλιά με το πρωτάθλημα

Κυριακή, 21/5/2023 - 23:49

Αγκαλιά με το πρωτάθλημα η Παρί Σεν Ζερμέν!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε δις, οι Παριζιάνοι πέρασαν από την έδρα της Οσέρ (1-2) και χρειάζονται έναν ακόμη βαθμό για να κατακτήσουν την Ligue 1.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γάλλος έκανε το 1-0, με τον Μέσι δυο λεπτά αργότερα να μοιράζει μια μαγική ασίστ και ο Εμπαπέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε το παιχνίδι στην συνέχεια, με την Παρί να έχει τον έλεγχο και να απειλεί.

Η Οσέρ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σιναγιοκό στο 50’ να μειώνει σε 2-1. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις, με την ομάδα του Γκαλτιέ να πιέζει για ακόμη ένα γκολ, το οποίο τελικά δεν βρήκε. Ο Εμπαπέ χτύπησε στις καθυστερήσεις για το 3-1 αλλά τελικά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Κάπως έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν χρειάζεται ακόμη έναν βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια Γαλλίας. Από την άλλη, η Οσέρ βρίσκεται λίγο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με 34 πόντους.