Ο Φέντερερ στον δρόμο του Τσιτσιπά στο Ντουμπάι

Παρασκευή, 1/3/2019 - 21:01

Εύκολο έργο είχε ο Ρότζερ Φέντερερ στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά του Ντουμπάι, καθώς επικράτησε του Μπόρνα Τσόριτς σε straight sets (6-2, 6-2) κι έγινε ο δεύτερος φιναλίστ της διοργάνωσης. Είχε προηγηθεί ο συγκλονιστικός ημιτελικός του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Γκαέλ Μονφίς στον οποίο ο Έλληνας πρωταθλητής κατόρθωσε να προκριθεί μετά από αναμέτρηση περίπου τριών ωρών.

Ο Ελβετός σούπερσταρ ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στον νεαρό Κροάτη ο οποίος είδε την πορεία του να ολοκληρώνεται στα ημιτελικά, χωρίς να μπορέσει να κοιτάξει στα μάτια τον Φέντερερ, σ' έναν αγώνα που κράτησε μόλις 67 λεπτά.

Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που ο Τσιτσιπάς θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Φέντερερ. Στην πρώτη τους συνάντηση για το Hopman Cup ο Ελβετός είχε νίκησει 2-0 σετ, ενώ απάντησε ο Τσιτσιπάς με την ιστορική του νίκη για τον 4ο γύρο του Αυστραλιανού Open, όταν «λύγισε» τον 37χρονο αντίπαλό του με 3-1 σετ.

Ο Τσιτσιπάς έχει ήδη εξασφαλίσει την είσοδό του στο Top10 της παγκόσμιας κατάταξης και θα βρεθεί τη Δευτέρα στη 10η θέση, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του τελικού με τον Φέντερερ.

Το πρώτο σερβίς του μεγάλου τελικού το Σάββατο (2/03), δεν θα γίνει νωρίτερα από τις 17:00.